Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Kuyulara sayaç zorunluluğu…

28 Aralık 2012 Cuma, 00:15
Kuyulara sayaç zorunluluğu…

CHP Hatay Milletvekili Hasan AKGöL sulama kuyularına sayaç takma zorunluluğu getirilmesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. “Türk çiftçisi artık tarlasında kendi olanaklarıyla açtığı sulama kuyularını kullanırken de iki kere düşünecek” diyen Milletvekili Hasan AKGöL “Hatay ekonomisi büyük oranda tarıma dayalı, verimli toprakları olan bir bölgedir. Hatay’da kaliteli zeytin tarımı, pamuk, buğday ve mısır üreticiliği yaygındır. Tarıma dayalı sanayisi istenen seviyede gelişmediğinden, Hatay kendisinden beklenen sıçramayı bir türlü yapamamıştır.” şeklinde görüş bildirdi.
 
Bölgedeki üreticinin ağır girdi maliyetleri altında inim inim inlemesi yetmiyormuş gibi, önümüzdeki günlerde yeni bir uygulama hayata geçirilecek. Hatay’daki ve ülkedeki üretici kesimin endişeyle beklediği bir uygulamayı hükümetin önümüzdeki günlerde hayata geçirmeye hazırlandığını vurgulayan Milletvekili Hasan AKGöL; “6111 sayılı torba yasa ile 2011 yılında, 167 sayılı yer altı suları hakkında Kanun’ un 10. Maddesi’ nin 2. fıkrasına Kuyu, Galeri Tünel ve benzerlerine çekilecek yer altı suyu miktarının tespitini sağlayacak ölçüm sistemleri kurulmadan, kullanma belgesi verilmez. Bu ölçüm sistemlerinin özellikleri yönetmelikle belirlenir.” Hükmünün eklediğini; DSı yeraltı suyu ölçüm Sistemleri Yönetmeliği’ nin 7 Haziran 2011 tarih ve 27957 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, 167 Sayılı Kanun ve DSı yeraltı suyu ölçüm sistemleri yönetmeliğine göre yeraltı su sondaj kuyularına sayaç takılmasını zorunluluk haline getirildiğini açıkladı.
 
“Otomatik Elektrik Sayacı Okuma, Sistemi (OSOS) ve Su Sayacı Okuma Sistemi (OSOS) kurulmasının zorunlu hale geldiğini bölge müdürlükleri çiftçilere duyurmaya başladı. DSı 6. Bölge müdürlüğü bünyesinde kullanma izin belgeleri tanzim edilmiş 17.000 kuyu bulunmaktadır. Bunların küçük bir bölümü sanayi üretiminde ama çok büyük bir bölümü tarımsal sulama amaçlı olarak kullanılmaktadır.” Diyen CHP Hatay Milletvekili Hasan AKGöL; “Yasa ve yönetmelikle takılması zorunlu kılınan sayaçların bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Yönetmelikte açık bir şekilde ön yüklemeli su ve elektrik sayaçları takılacağı hüküm altına alınıyor. Yönetmeliğin 6. ve 7. maddeleriyle bir yıl içerisinde tüketilecek elektrik ve su miktarı idarece karta yüklenir ve ön yüklemeli sayaçlarda ki miktarın bitiminde o yıl için su ve elektrik kullanımı engellenir hükmü yer alıyor. Bunun neresini eleştirelim bilmiyorum ki, hani deveye sormuşlar neren eğri diye. Deve de nerem doğru ki demiş. 
 
Bu yönetmelikte bu mantıkla hazırlanmış. Bu yönetmelikte zorunlu kılınan sayaçların çiftçiye ekonomik maliyeti ne olacak? Bu noktada hiç bir yetkili ağzını açmıyor. Piyasada konuşulan rakamlar yaklaşık olarak, sayaç başına 400 dolar civarlarındadır. Bu çiftçiye ekstra bir külfet getirecektir. Bunların bakım ve onarımı işini de çiftçinin sırtına yükleyecekler. Ondan sonrada çiftçiye hadi gel üretim yap diyeceksin. çiftçi zaten üretim maliyetlerini karşılamakta zorlanıyor, bunun üstüne birde kuyu sularına sayaç takma maliyeti ve bölgedeki yetkililerin insafına göre su kullanma hakkı tanıyacaksın.  Bu işin bir yüzü bunun diğer tarafı da yıl içerisinde kullanılacak su miktarının önceden tespit edilerek su ve elektrik kullanımının sınırlandırılması. çiftçilerimiz getirilen bu sistemle artık tarlalarını sulamak için bile torpil arayacaklardır. Bu sayaçlarla kimler zengin edilmek istenmektedir? Bunu kamuoyu merak etmektedir.” şeklinde konuştu. 
 
CHP Hatay Milletvekili Hasan AKGöL; açıklamasını şöyle noktaladı: “Hani derler ya, ‘Namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz’ diye. AKP Hükümetinin de tarlada tapanda gözü olmayınca köylünün çektiği sıkıntıyı kulağı duymuyor. Hani biz farkındayız AKP Hükümeti’ nin on yıldır uyguladığı ekonomi politikaları ile ülkedeki tarımsal üretimi getirdiği noktanın da, artık köyde yaşayan insanlarımızda görmeye başladı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilkleri yaşatan, işalatta sınır tanımayarak; işal canlı hayvan, işal et, işal saman getiren bir hükümetle yönetildiğini. Türk Köylüsü sahipsiz değildir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, onların sesi olmaya, haklı taleplerinde yanlarında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz