Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Kuvvetler Ayrılığı Yok Edilemez…

25 Şubat 2014 Salı, 10:38
Kuvvetler Ayrılığı Yok Edilemez…

CHP Hatay ıl Başkanı Servet Mullaoğlu, Türkiye’nin bir “Hukuk Devleti” olduğunu ileri sürerek, son yıllarda AKP hükümetinin kendi devletini yaratma çalışmalarına girdiğini savundu.

Mullaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, hukuk devletinin amacının; insan olmaktan kaynaklı temel hak ve hürriyetlerin güvence altına alınarak, insanların özgürce, güvenlik içinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’nin bir “Hukuk Devleti” olduğunu belirten Mullaoğlu, şöyle devam etti:
“Ancak son yıllarda AKP hükümeti bu kendi devletini yaratma çalışmalarına girmiştir. Hukuk Devletinin ana unsurlarından olan “Kuvvetler Ayrılığı” ılkesini yok etmeye çalışmaktadır. Asla kabul edilemez olan ve halkımızın geleceğini çalarak yaptıkları yolsuzları örtmek için Adalet sistemini, kolluk kuvvetlerini tamamen pasifleştirme çabasına girmişlerdir.
AKP Paralel Devlet söylemiyle, adeta Devletimizi devlet olmaktan çıkarma noktasına gelmişlerdir. Biz hukuka inanmaktayız. Hukukun herkesin güvencesi olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Hukuk yaralanırsa toplumsal kargaşaların olacağı tartışma götürmez bir gerçektir.

Sayın Erdoğan hükümetine darbe girişimini olduğunu söyleyip durmaktadır. Kendi Bakanlarının ve çocuklarının yolsuzluklarının çıkarılmış olması, nasıl bir darbedir? Hukuk Devletinde hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur. Sıfatı ne olursa olsun, herkes hukuk önünde hesap verir. ışte sayın Erdoğan kendisine ve yakınlarına suç işleme özgürlüğü yaratmak istemektedir ki bunun adı da sivil darbedir. Darbeyi bizzat AKP hükümeti yapmaktadır. özgürlük, Demokrasi ve ınsanca yaşam mücadelesi veren bizler, kısa bir süre önce fişlendiğimizi gazetelerden okuduk.

Bugün de yıllarca hukuka aykırı bir şekilde dinlendiğimizi gazetelerden okuyoruz. Böyle bir hukuksuzluğun kabulü ve hazmı mümkün değildir. Bizleri fişleyen, bizleri dinleyenler kimin hesabına bunu yapmaktadırlar? Bunu yapanlar, tarihin lanetli ve karanlık sayfalarında yer almışlardır. Bizi hiçbir şey, özgürlük ve demokrasi mücadelemizden vazgeçiremez. çünkü biz uğruna can verilecek en şerefli mücadelenin özgürlük mücadelesi olduğuna inanarak mücadelemize devam etmekteyiz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz