Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Kuş uçurtmuyorlar!..

20 Şubat 2013 Çarşamba, 17:19
Kuş uçurtmuyorlar!..

Cilvegözü Sınır Kapısında 14 kişinin yaşamına neden olan feci patlamanın ardından güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı. özellikle Suriye tarafından gelen araçlar ve yayalar, sınır kapısına yetişmeden önce tam 3 güvenlik noktasında aranıyor. ülkemize girecek motorlu araçlar ilk olarak tampon bölgede durduruluyor. ıçindeki şahıslar aranıyor. Daha sonra araç plakaları sisteme kaydedildikten sonra araçlar, mobil x-ray cihazı ile taranıyor. 
 
şüpheli bulunan araçlar detektör köpek tarafından aranıyor. üst araması yapılan siviller, daha sonra pasaportunu gösterip ancak öyle Türkiye’ye giriş yapabiliyor. Güvenlik önlemlerinin üst seviyeye çıkarılmasından duydukları mutluluğu aktaran Hataylılar ise, güvenlik güçlerinin büyük bir titizlikle sürdürdüğü çalışmalara destek verdi. Söz konusu denetimler için ‘Keşke patlamadan önce yapılsaydı da 14 kişi yaşamını yitirmesiydi’ diyen Hataylılar, Hatay polisinin sıkı denetimlere devam etmesini istiyor.
 
öNLEMıN AYRINTILARI:
 
Araçlar ilk önce tampon bölgede durdurulup içindekiler aranıyor. Plakaları sisteme kaydedilen araçlar, patlamanın olduğu noktanın yaklaşık 1.5 kilometre ilerisinde konuşlandırılan mobil x-ray cihazı ile taranıyor ve detektör köpek tarafından aranıyor. Son noktada ise Gümrük Muhafaza Müdürlüğü memurlarının, pasaport ve ruhsat kontrolü yapmasının ardından araç ve yayaların Türkiye’ye girişlerine izin veriliyor.
 
ıskenderun’dan bölgeye sevk edilen ve hayalet radar olarak anılan mobil x-ray cihazının ise uçan kuşa bile geçit vermeyecek kadar hassas olduğuna dikkat çeken yetkililer, Suriye’den ülkemize giriş yapacak herkesin mutlaka ve cihazdan geçirildikten sonra alındığını söylediler. Cilvegözü sınır kapısında alınan üst düzey güvenlik önlemleri ve gelişmelerle ilgili Adalet Bakanı ve aynı zamanda Hatay Milletvekili Sadullah Ergin’in belli zaman periyotlarında raporlar halinde incelediği öğrenildi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz