Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Kürt Açılımı’ na SHP’ den destek…

19 Ağustos 2009 Çarşamba, 23:09
Kürt Açılımı’ na SHP’ den destek…

SHP ıl Başkanı Mustafa Köse, CHP ile MHP’nin ulusal yaklaşım anlayışlarının dünya gerçekleri ile bağdaşmadığının altını çizerek “Her ikisi gerilim politikası izliyorlar” eleştirisinde bulundu. Başkan Köse, Parti olarak hükümetin gecikmeli de olsa Kürt açılımına destek verdiklerini açıkladı.
AGC’de basın toplantısı düzenleyen SHP ıl Başkanı Mustafa Köse, ülkenin en önemli sorunu olarak tanımladığı Kürt sorununun adeta trajediye dönüştükten sonra ciddi anlamda çözüm konumuna geldiğinin altını çizerek sorunun yıllarca yok sayılarak 40.000 insanımızın ölmesinin önüne geçilemediğini anlattı.
 
AKP’nin 7 yıllık iktidarı döneminde kadın-erkek eşitliği, Alevi ve diğer inanç grupları talepleri ile türban mağduriyetinin giderilmesi, Kürt ve diğer etnisiteler, yaşam tercihi gibi konuları içeren demokratik açılımları bugünkü hükümetin yapmayarak sorunların birikmesine neden olduğunu bildirdi ve hükümete sorunları öteleme suçlamasında bulunduktan sonra izlenen zikzaklı tutumun da ülkede zaman kaybına yol açtığını savundu. Ancak her şeye rağmen iktidarın geçmişte kaçırdığı bu şansları bir kenara bırakarak geleceğe bakmak gerektiğini ve hükümetin bugünlerde başlattığı Kürt sorununa barışçıl çözüm arayışının önemli olduğunun altını çizerek şu görüşleri dile getirdi:
 
“Biz SHP olarak, kangrene dönüşmüş Kürt sorununa barışçı çözümü destekliyoruz. Aynı zamanda, bu süreçte yapılması gerekenlere hassasiyet gösterilmesini istiyoruz. Bunun için, başta ve her şeyden önce çatışma ortamı giderilmelidir. Provakasyonlar durdurulmalıdır. Gerilimin azaltılması, her türlü şiddetin gündelik hayatın dışına çıkartılması konusunda ne gerekiyorsa yapılmalıdır.
 
Aynı zamanda ve başta Kürt sorunu olmak üzere, yurttaşlarımız arasındaki ayrımcılığın son bulması, hukuksal ve sosyal eşitliğin kurulması için çalışılmalıdır. Sorunların çözümü için, bir hukuki temel sağlanması açısından 1982 Anayasası yerine demokratik, insan haklarına dayalı, cinsiyet, soy-etnisite ve yaşam tercihi gibi ayrımcılığı içermeyen yeni bir Anayasa yapılmalıdır.
 
Hükümetin Kürt sorununu barışçı bir yöntemle çözmeyi hedeflemesi, geniş kamuoyu tarafından olumlu bulunmaktadır. Hak ve vicdan sahibi olan herkes adil bir çözümü istemektedir. ülkemizin toplumsal huzuru ile kalkınmasının önündeki engellerin başında olan Kürt meselesinde iktidar, bir çözümü ortaya koymalıdır. Herkesin mutabık olacağı formüller üzerinde çalışmalıdır. Tüm bunlar yapılırken, bir süreden sonra hükümet, sorumluluğu üstüne alarak süreci tamamlamalıdır. Bütün kesimlerin mutlak olurunu beklemeden çare sağlanmalıdır.
 
ıç, dış ve bölgesel şartların sunduğu olumlu konumun fırsatı kaçırılmamalıdır. Yapılması gerekenleri, bir program dahilinde zaman kaybı olmadan başlatmalıdır. Her yerde ve başta kendi çevremizde yaşanmakta olan bu barışçı sürece kayıtsız kalmamalıyız. Biliyoruz ki insanlık tarihinde barışçıl girişimler, her kutsal sayılmıştır. SHP olarak, artık analarımızın ağlamaması, çocuklarımızın ölmemesi ve hep birlikte yarına güvenle bakılabilmesi için, halkımızı duyarlı olmayı çağırıyoruz. Barış kervanına katılmaya davet ediyoruz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz