Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Küresel Bak’tan Barış’a davet…

31 Ağustos 2013 Cumartesi, 09:43
Küresel Bak’tan Barış’a davet…

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Suriye’ye askeri müdahalenin meşru olmadığını ve kesinlikle karşı çıkılması gerektiğini belirterek herkesi 1 Eylül’deki barış mitingine çağırıyor.
 
 
 
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), Suriye’ye askeri müdahaleye karşı olduklarını belirterek “şiddetsiz çözümlere ve barışa ihtiyaç var” diyor.
 
 
Küresel BAK, herkesi 1 Eylül’de Kadıköy’deki barış mitingine çağırıyor.
 
 
Açıklamada, Suriye’de 2.5 yılda 100 binden fazla kişinin öldürüldüğü, 5 milyon Suriyelinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı hatırlatılarak “çatışmalar iç savaş boyutuna sıçradı ve bu kaosun ne zaman sona ereceği ile ilgili en ufak bir belirti yok” dendi.
 
 
 
şam’ın dış mahallelerinden Guta’da kimyasal silah saldırısını gerçekleştirenlerin ve arkasında duranların lanetlendiği açıklamada, kimyasal silahların topyekûn imha edilmesi, kullananların, üretenlerin ve stoklayanların Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması gerektiği belirtildi.
 
 
 
Batının hemen bir askeri müdahale seçeneğini tartışmaya başladığı oysa Suriye’de ve bölgede silahlı güç gösterilerine değil, şiddetsiz çözümlere ve barışa ihtiyaç olduğu ifade edildi.
 
 
 
“Askeri müdahale, Suriye’de halkın özgürlük ve demokrasi taleplerine yarar sağlamayacaktır, aksine rejime moral güç verecektir. Gerekçesi ne olursa olsun, son 10 yılda Afganistan ve Irak’ı kan gölüne çevirenlerin, şimdi Suriye’ye askeri müdahalesine kesinlikle karşı çıkılmalı.
 
 
 
“Suriye’deki bu iç savaş bir an önce durdurulmalıdır. Türkiye ve diğer ülkeler, çatışmayı derinleştiren silah desteğinden, politik ve lojistik müdahalelerden derhal vazgeçmeli.
 
 
 
“Suriye’de, halkın kendi temsilcilerini özgürce ve demokratik yollarla seçeceği bir ortam oluşturulmalı. Ortadoğu’daki ABD, Rusya, NATO vb. kaynaklı tüm askeri üs ve tesisler başta ıncirlik olmak üzere kapatılmalıdır! Ortadoğu, silahsız, nükleersiz, kimyasalsız, barış içinde
kardeşçe bir arada yaşadığımız bir bölge olmalı.
 
 

“Savaş insanlık suçudur. Ahlaki olan savaş karşıtlığıdır.”dendi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz