Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Kumlu’ da tarım paneli…

28 Mayıs 2010 Cuma, 11:58
Kumlu’ da tarım paneli…

Mustafa Kemal üniversitesi, Kumlu Kaymakamlığı ve Kumlu Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenledikleri “Kumlu Tarımının Bugünü ve Yarını” konulu panel, Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerafettin Canda, Kumlu Kaymakamı Mimar Sinan Batmaz, Kumlu Belediye Başkanı Ali Balkız, çok sayıda öğretim üyesi ve halkın yoğun katılımı ile yapıldı.

Mustafa Kemal üniversite Rektörü Canda yaptığı açılış konuşmasında; Avrupa üniversite reformu sürecinde üniversitelerin görev tanımlarının yeniden yapıldığını belirterek, Mustafa Kemal üniversitesi’nin yeni tanımdan aldığı görevleri başarı ile yerine getirdiğini vurguladı.

Rektör Canda: “üniversiteler yalnızca bilim üretmiyor, öğretmiyorlar; bu görevlerinin yanına bulunduğu toplumun sorunlarını araştırmak ve çözümler üretmek zorundadırlar. Biz üniversite olarak halkı aydınlatma görevini başarı ile yerine getirmeyi hedefledik. Düzenlemiş olduğumuz bu toplantı yerel sorunları yerinde saptama, çözüm üretme çalışmalarının bir parçasıdır.” dedi.

Canda konuşmasının devamında: “Kumlu’da bir meslek yüksek okulu açmak için çalışma yaptık. Nüfusunun az olması nedeniyle kabul görmedi. Fakat Tarımsal Araştırma Merkezi’nin bir şubesini Kumlu’da açtık. Merkezimizde Kumlulu çiftçilerimize danışmanlık hizmeti verilecek. Ayrıca merkezimizde “önder çiftçi” yetiştirme çalışmaları yapılacaktır. Avrupa Birliği destekli projelerin Kumlu’da uygulanması için destek vereceğiz. üniversite olarak Hatay’da yürütülen tüm Avrupa Birliği destekli proje çalışmalarını aktif destek veriyoruz.‘Kumlu Tarımının Bugünü ve Yarını’ konulu panelin çiftçilerimize yararlı olmasını diliyorum.” dedi.

Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinin konuşmacı olarak katıldığı panelde, konuşmacılar değişik alanlarda çiftçileri bilgilendirdi. 
 
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz