Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Kültür Yürüyüşü…

08 Ekim 2009 Perşembe, 17:39
Kültür Yürüyüşü…

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ”Marka Kent” kapsamında tarihi dokulara dikkati çekmek için ”Kültür Yürüyüşü” gerçekleştireceklerini söyledi. Lekesiz, Türkiye Harp Malulleri, şehit ve Yetim Aileleri Derneği Hatay şubesi’ nde, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, kentin kültürel değerlerine sahip çıkmak için komiteler oluşturduklarını kaydetti.
 
Antakya’ nın çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığını, bunlardan kalan eserleri korumak, onarmak ve tanıtmak gerektiğini vurgulayan Lekesiz, şöyle devam etti: ”Marka kent kapsamında tarihi dokulara dikkati çekmek için 24 Ekim Cumartesi günü ellerimizde pankartlarla ‘Kültür Yürüyüşü’ gerçekleştireceğiz. Sahip olduğumuz değerleri gelecek kuşaklara aktarmak için herkes çaba göstermeli ve taşın altına elini geçirmelidir.
 
St. Pierre Mağara Kilisesi’ nden başlayacak yürüyüş, Habib-i Neccar Camisi güzergahında devam edecek ve Süveyka Meydanı’ nda sona erecek.” Lekesiz, tarihi dokusu ile dikkati çeken Kurtuluş Caddesi’ ni 10 yılık proje çerçevesinde turizme kazandıracaklarını belirterek, ”Bu konuda farkındalık yaratmak istiyoruz. Bunun için de herkes duyarlı davranmalı. Okullarda da bu konuda öğrencilere bilgi aktarılmalı. Bundan öncelikle kentimiz, sonra bölgemiz ve ülkemiz kazançlı çıkacaktır” dedi.
 
Başkan Savaş “Dünya Antakya’ yı Tanıyacak”… Belediye Başkanı Doç. Dr. Savaş da, 3 semavi dini bünyesinde barındıran, değişik uygarlıklara ev sahipliği yapan Antakya’yı dünyaya tanıtacaklarını söyledi. Geçmişle övünmenin yetmediğini, mirası koruyarak turizme kazandırmak gerektiğini belirten Savaş, şöyle devam etti: ”Marka Kent projesi kapsamında önemli çalışmalar başlattık. Kentimizde bulunan cami, kilise ve havraların, tarihi dokularına sadık kalarak ayakta durmalarını sağlayacağız. Tarihe sahip çıkmayan ve korumayan milletler geleceğe asla emin adımlarla yürüyemezler.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz