Kültür Lisesi Kurucusu Girişken; YGS’yi değerlendirdi…

30 Mart 2016 Çarşamba, 08:59

 

Hatay Kültür Temel Liseleri Kurucusu Ali Girişken;

YGS’DE KAYBEDEN LYS’DE KAZANABİLİR

 

Hatay Kültür Temel Liseleri Kurucusu Ali Girişken, öğrenci ve velilerin sakin olmaları gerektiğini hatırlatarak öğrencilerin süreci devam ettirerek YGS de kaybettiklerini düşündükleri sıralama değerlerini LYS de ufak dokunuşlarla kapatabilirler” dedi.

Girişken; konuyla ilgili olarak, “YGS sonuçlarına puan ve sıralama değerleri üzerinden ayrı ayrı bakmak ve değerlendirmeyi bu iki sayısal veri üzerinden yapmak doğru olacaktır. Puan olarak sonuçları incelediğimizde 2015 yılından çok uzaklaşmış puanlar görmedik. Genel olarak aday öğrenciler geçen yıla eşdeğer ya da yakın puanlarla sınav sürecini tamamladılar. Ancak bu sınav aynı zamanda bir de sıralama sınavı. Adayların elde ettiği sıralama değerlerine baktığımızda 2015 ile yakından uzaktan ilgisi olmayan çok önemli gerilemeler yaşandı. Bunun sebebi Türkiye ortalamalarının beklenenden daha yüksek oranda artmasıdır” değerlendirmesi yaptı.

 1 MİLYON 879 BİN 812 ADAY TERCİH YAPABİLECEK

Girişken; açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Sınava katılan adayların yığınak noktasında da önemli bir sapma olduğu görülüyor.

Özellikle toplamda 50 netten 145 nete varıncaya kadar seyir hep son 2 yılın daha yukarısında seyretmiş. Özetle ilk 5 bininci adaydan itibaren bir domino etkisi yaratmış ve 1 milyonuncu adaya varıncaya kadar bu etki etkinliğini sürdürmüş.

Geçen yıl 1 Milyon 369 Bin 147 aday 180 barajını en az bir puan türünde geçerek LYS’ye başvuru hakkı kazanmıştı. Ortalamalardaki artış nedeniyle bu yıl 1 Milyon 600 bin 49 aday bu başarıyı yakaladı. Özetle 221 bin kadar daha fazla sayıda aday bu hakkı kazanmış oldu. Bu da LYS’ye başvuruları artıracak bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

 

150 olarak bu yıl değiştirilen 2 yıllık okulları tercih etme barajını geçen aday sayısında da önemli bir artış olduğu görülüyor. 1 Milyon 879 bin 812 aday aslında bir şekilde temmuz ayında tercih yapmaya hak kazandı.”

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz