Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Küçük Millet Meclisi Toplandı…

09 Aralık 2013 Pazartesi, 12:26
Küçük Millet Meclisi Toplandı…

Hatay Küçük Millet Meclisi’nde bu ay “Eğitim sistemimiz ve dershaneler” konuşuldu.
 
Moderatörlüğünü Avukat Ekrem Dönmez’in yaptığı Hatay Küçük Millet Meclisi toplantısına, Hatay’ın on milletvekilinden sadece CHP Milletvekili Hasan Akgöl katıldı.
 
Antakya Belediye Meclis Salonunda yapılan, “Eğitim sistemimiz ve dershaneler” konulu toplantıda katılımcıların 5 dakikalık görüşleri alındı.
Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Mevlüt Oruç, Dershanelerin okullara dönüşmesi projesinin doğru olduğunu söyledi.
 
Eğitim sisteminin bölgeler arası eşitliğe neden olmakta olduğuna dikkat çeken Oruç,
“öğrenci başına en düşük harcama Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesindedir.
ıl ve ılçeler arasında, mahalleler arasında, aynı mahalledeki iki okul arasında, aynı okulun iki öğretmeni arasında eğitim kalite farkı var. Bu eşitsizliklerin içinde dahi eğitim sistemimiz sınavlara dayanıyor. Gelişmiş ülkelere baktığımızda öğrencilerin okuldaki becerileri, okuldaki derecelerine göre üst okula yerleştiriliyorlar. ülkemizde böyle olmalıdır. Sınav ve dershane sisteminin kendisi adaletsizlik. üniversite öğrencilerinin %90’ı dershaneye gitmiştir. % 80’i iki veya daha fazla dönem dershaneye devam etmiştir. YöK tarafından yapılan bir ankete göre ülkemizde en iyi üniversite okuyanlar çoğunlukla yüksek gelirli ailelerden gelmişlerdir. özel dershanelere birkaç dönem para aktarabilecek ailelerin çocukları iyi üniversite kazanıyor.” şeklinde konuştu.
Eğitim yıllardan beri kurumlaşmadığını öne süren Prof. Dr. Necat Ağca,”Eğitimiz yıllardan beri düşüyor ve düşmeye devam ediyor. Dershanelerin kapatılması eğitim sistemine karışık bir sokar. Onun dershanelerin kapatılmasına karşıyım” dedi.
 
Hatay-Antakya Dershaneler Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kükrek ise: “ülkemizde 1915 tarihinde çıkarılan talimatname ile özel ders ve kurumları düzenlendiğini, 1965’te kabul edilen 2007’de değişen 5580 sayılı özel öğretim kurumları kanunu ile kuruluş ve işleyişleri düzenlenmiş eğitim öğretim kurumları olduğuna dikkat çekerek, “Dershanelerin çok azı dışında öğretmenler tarafından az sermaye ile kurulmuş yoğun emekle çalışan küçük hizmet işletmeleridir. Demokratik ülkelerde ortadan kaldırıyorum deme hakkı yoktur. Sistemi düzeltir talebi ortadan kaldırırsan dershaneler kendiliğinden kapanır” ifadesinde bulundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz