Konsoloslukta kadrosuz personel…

10 Temmuz 2014 Perşembe, 10:54

Irak’ta IŞİD tarafından rehin alınan 49 rehine arasında 4 ay önce Musul’da çalışmaya başlayan kadrosuz D.Ö.’nün de olduğu ortaya çıktı. D.Ö.’nün ailesi baskının ardından Dışişleri Bakanlığı’nı aradığında, “öyle biri yok” yanıtını aldı. D.Ö’nün ailesi 2 gün boyunca Dışişleri’ni oğullarının Musul Başkonsolosluğu’nda çalıştığına ikna etmeye çalıştı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru’nun, kaçırılanların aileleriyle yapılan toplantıda ailelere “Bizi anlayın, çalışmalarımız sürüyor” dediği, buna karşın ailelerin tepkisiyle karşılaştığı da öğrenildi.

IŞİD, geçtiğimiz ay ele geçirdiği Irak’ın Musul kentinde Türk Konsolosluğu’na girerek Başkonsolos dahil 49 kişiyi kaçırmış ve gizli bir yere götürmüştü. Başbakanlık, rehinelerin durumunun iyi olduğunu açıklamıştı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Vatandaşlarımıza herhangi bir şekilde halel geldiğinde bunun karşılıksız kalması mümkün değildir. Türkiye’nin kudretini kimse test etmeye kalkmamalıdır” derken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Ümit ediyorum ki çok kısa bir zaman içinde, bugün hayırlı bir haberi, bir müjdeyi alabilecek bir noktadayız” ifadelerini kullanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise, olayla ilgili yayın yasağı kararı aldırmıştı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz