Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Konser Öncesi Lekesiz’e Ziyaret

25 Haziran 2012 Pazartesi, 18:50
Konser Öncesi Lekesiz’e Ziyaret

 
Hataylı sanat müziği severlere bir konser vermek üzere ilimize gelen Amasya Belediyesi Konservatuarı Türk Sanat Müziği Korosu saz ve ses sanatçıları, Vali M. Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Ziyarette konuşan Vali Lekesiz, davetlerini kırmayarak, Antakyalı sanatseverlere bir konser vermek üzere gelen koronun elemanlarını görmekten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “ aslında bu gecikmiş bir konser, daha önceden birkaç kez planlandı fakat şartlar elvermediğinden bir türlü gerçekleşemedi. Demek ki kısmet bugüneymiş. Hataylı müzikseverlerin güzel bir konser dinleyeceklerini ümit ediyorum.” dedi.
 
 
 
Amasya’nın da Hatay gibi kültürel ve sanatsal açıdan çeşitli değerlere sahip çok zengin bir il olduğunu ifade eden Vali Lekesiz, Her iki ilin de binlerce yıllık birikimin beraberinde getirdiği güzelliklerin olduğunu belirterek şöyle konuştu: 
 
 
 
“Sosyologlar, kent kültürünün oluşabilmesi için insanların bir yerde en az bin yıl yaşaması gerektiğini söylerler. Her iki şehrimizde yaklaşık 8 bin yıllık yerleşim yerleri. Bu kadar tarihi derinlik bir sürü zenginliği beraberinde getiriyor. Bu kültürel çeşitliliğin, birikimin, oradan geçmiş olan uygarlıkların aynı zamanda kültürel çeşitliliğe ve zenginliğe yol açtığını görüyoruz. Bu güzellikler her yerde olmayan değerler.”
 
 
 
Koro hakkında bilgiler veren Konservatuar Müdürü Muammer Palamut, konserde Hataylı sanatmüziği severlere “Hüzzam ve Muhayyer Kürdi” makamından eserler sunacaklarını kaydetti.
 
 
 
36 kişilik saz ve ses sanatçılarından oluşan bir ekiple Vali Lekesiz’i ziyarete gelen Koronun şefi ılhan Demirci ise, Amasya’nın çok sevdiği değerli bir Valiyi kaybettiğini, fakat diğer taraftan Hatay’ın çok değerli bir valiyi kazandığını belirterek, Vali Lekesiz’in, Amasya Valiliği döneminde de kendilerinden desteklerini hiçbir zaman esirgemediğini söyledi.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz