Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Kofi Annan Hatay’ da…

10 Nisan 2012 Salı, 13:22
Kofi Annan Hatay’ da…

Beşşar Esad yönetimindeki Suriye ordusunun bugün saat 06.00(10-04-2012) itibariyle tankları kentlerden çekmeye başlaması gerekiyordu. Ancak şu saate kadar tankların çekildiğine dair en ufak bir işaret yok. çatışmalar da devam ediyor. Kofi Annan da bugün Hatay ziyaretinin ardından Tahran’a geçecek. Alman haber ajansı dpa’ya konuşan Suriyeli bir muhalif, tank ve askeri birliklerin Humus kentinde kalmaya devam ettiğini söyledi.

 

Suriye’de çatışmalar devam ederken BM Güvenlik Konseyi, Suriye’yi ateşkes konusunda verdiği sözleri tutmaya çağırdı. Konsey bildirisinde Esad yönetiminden 10 Nisan’a kadar kent ve kasabalardan askeri birlikleri ve ağır silahları çekmesi talep edildi. Bildiride, bu adımların yerine getirilmesinden sonraki 48 saat içinde ateşkesin başlaması çağrısı yapıldı.

 

öNCE HATAY SONRA TAHRAN

 

BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan da bugün Hatay’da Suriyeli sığınmacıların yaşadığı kampları ziyaret ederek, onların görüşlerini alacak. Annan’ın özel bir uçakla Hatay havaalanına inmesi bekleniyor. Annan buradan askeri bir helikopterle Kilis’teki mülteci kamplarını havadan inceledikten sonra Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki mülteci kampına gelecek. Burada incelemelerde bulunacak olan Annan, Suriyeli sığınmacıların sorunlarını dinleyecek.

 

 ‘TüRKıYE CöMERT YARDIMDA BULUNUYOR’

 

BM Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban’ın, komşu ülkelere pek çok Suriyelinin sığınmasına yol açan, Suriye’de devam eden şiddetten ve insan hakları ihlallerinden dolayı son derece endişeli olduğu vurgulandı. Ban’ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile dün telefonla görüştüğü hatırlatılan açıklamada, Suriyeli sığınmacılara gösterdikleri misafirperverlikten ve sınırlarını açık tutmalarından dolayı Türkiye ve Lübnan’a teşekkür etti.

 

ABD’Lı SENATöRLER DE ZıYARET EDECEK

 

BM ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’dan sonra ABD’li senatörler John McCain ve Joe Lieberman da Hatay’da Suriyeli sığınmacıları ziyaret edecek. ABD’li senatörlerin Yayladağı’ndaki mülteci kampını ziyaret etmesi bekleniyor. McCain ve Lieberman, Suriyeli sığınmacıların sorunlarını dinleyecek

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz