Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Kobani’ye bir destek de Hatay’dan geldi…

08 Ekim 2014 Çarşamba, 10:53

Kobani’yi işgal eden Terör örgütü IŞİD’e bir tepki de Hatay’dan yükseldi. Teröre ve IŞİD’de tepkili yaklaşık 150 kişilik bir grup, Saray Caddesi girişinde ellerinde dövizlerle slogan atarak yürüyüş yapmak istedi.

Emniyet güçleriyle, gruptan bazı kişiler arasındaki görüşmenin ardından, grubun pankartsız ve slogan atmadan yürümesine izin verildi. Emniyet güçleriyle, gruptan bazı kişiler arasındaki görüşmenin ardından, grubun pankartsız ve slogan atmadan yürümesine izin verildi.
Grup kendilerine gösterilen Kapalı Çarşı yerine Ulu Cami önünde basın açıklaması yapmak istedi. Yapılan görüşmelerin ardından grup, Ulu Cami önünde basın açıklaması yapıp oturma eyleminin ardından olaysız şekilde dağıldı.

Hatay Demokrasi Güçleri, Eğitim-Sen Önünde Toplanarak IŞİD’in Kobani’ye Girmesini Protesto Etmek İçin Eylem Gerçekleştirdi. Eğitim-Sen önünde toplanan yaklaşık 150 kişilik grup sık sık, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP ve Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları attı.

Grup köprübaşına doğru yürüyüş yapmak istediği sırada Emniyet Güçleri eylemcilere ellerindeki dövizlerle yürüyüş yapamayacaklarını bildirdi. Emniyet ve Hatay Demokrasi güçleri arasında bir süre müzakere devam etti. Anadolu Restaurant önüne kurulmuş olan Çevik Kuvvet barikatının da açılmasıyla eylemciler köprübaşına doğru yürüyüşe devam etti.
Hatay Demokrasi güçlerine mensup eylemciler yürüyüş esnasında slogan atmaya devam etti.

Köprübaşı mevkisinde basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis ekipleri yer olarak Yeraltı çarşısını gösterdi. Ancak Yeraltı çarşısına gitmemekte direten grup basın açıklamasını Mydonese’nin önünde yaptı.
HATİMOĞULLARI: KOBANİ DİRENİŞİ ONURLU BİR DİRENİŞTİR
Hatay Demokrasi güçleri adına basın metnini okuyan Tülay Hatimoğulları, “Kobani direnişi 23. gününde. Kobanide bir soykırım yaşanıyor. IŞİD’le savaşan tek güç YPG ve YPJ’dir. Koalisyon sembolik olarak IŞİD’i vuruyormuş gibi yapıyor. Türkiye’nin amacı Kürtleri IŞİD’e kırdırmak” dedi.
IŞİD terör örgütünün en büyük desteği AKP Hükümetinden aldığını da sözlerine ekleyen Hatimoğulları, “Davutoğlu ve Arınç, Esad’a karşı oluşumda yer alsalardı başlarına bunlar gelmezdi sözleri ile niyetlerini açıkça dile getiriyor. ABD ve AKP hükümetinin amacı Kürtleri Esad’la savaşmaya mecbur bırakmaktır” iddiasında bulundu.
IŞİD’in Kobani’den sonra Türkiye’nin sınır illerine saldırmasının olası olduğunu aktaran Tülay Hatimoğulları, “AKP’ye sesleniyoruz; Türkiye’nin yüzde 70’inin kabul etmediği IŞİD’le komşu olma planlarından vazgeç. Kobani halkı son damlasına kadar topraklarını savunacak. Kobani direnişi onurlu bir direniştir” sözleri ile konuşmasını noktaladı.
Hatay Saray Caddesi girişinde toplanan grup, ellerinde dövizlerle slogan atarak yürüyüş yapmak istedi. Emniyet güçleriyle, gruptan bazı kişiler arasındaki görüşmenin ardından, grubun pankartsız ve slogan atmadan yürümesine izin verildi. Ellerindeki dövizleri indirmeyen ve slogan atarak yürüyen grup emniyet güçleri tarafından sık sık uyarıldı.Grup kendilerine gösterilen Kapalı Çarşı yerine Ulu Cami önünde basın açıklaması yapmak istedi. Yapılan görüşmelerin ardından grup, Ulu Cami önünde basın açıklaması yapıp oturma eyleminin ardından olaysız şekilde dağıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz