Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

KMM’ni Av. Doğru yönetecek…

05 Mayıs 2014 Pazartesi, 09:58
kmm-asya-gazetesi-com

Hatay Küçük Millet Meclis, Mayıs ayı toplantısını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirdi. Siyasiler yine toplantıda yoktu.

Önümüzdeki günlerde KMM Başkanı olarak  meclis Başkanlığını yürütecek olan Hatay Barosusu’nun başarılı genç avukatlarından Avukat Ecem Doğru “bana atfedilen görevi en iyi şekilde Avukat arkadaşım Önder Parlakyıldız’la beraber yerine getireceğim.” dedi.

Avukat Ekrem Dönmez Başkanlığında toplanan Hatay Küçük Millet Meclisi’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi ama siyasiler için ayrılan koltukların yine boş kaldı.

Siyasilerin çeşitli sebeplerle toplantıya katılamadıklarını dile getiren ve toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay Küçük Millet Meclisi Başkanı Avukat Ekrem Dönmez, “Geçen haftalarda bir deneyim toplantısı yaptık. TBMM’de Ak Parti dışındaki partilerle Büyük mecliste buluştuk. Ancak meclis başkanı bize randevu vermedi. Biz birçok arkadaşımızla meclis işini yürütüyoruz” dedi.

Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Dönmez, “Cumhurbaşkanı 1982 Anayasasında belirlenen görev ve sorumluluklarla seçilecek” vurgusunu yaptı.

Ayrıca Hatay KMM Başkanı Ekrem Dönmez önümüzdeki günlerde meclis Başkanlığını Avukat Ecem Doğru ve Avukat Önder Parlakyıldız’ın birlikte yürüteceğini açıkladı.

Akdeniz Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Mevlüt Oruç, “Çoğulcu bir ülke olan Türkiye’de 2. Tur zorunlu olmalıydı. Cumhurbaşkanı adayı ülkeyi kucaklayacak biri olmalı. Keşke Cumhurbaşkanı adayları Milletvekillerinin önerisi dışında da başvuru yapabilseydi” dedi.

Yargının da Ak Parti  Hükumetinin yanında olduğunu iddia eden Oruç, “Anayasa Mahkemesi çoğulcu olmalı. Anayasamızın değişmesi şarttır. Anti Demokratik tuzaklara düşmemeliyiz” vurgusunu yaptı.

Hatay Küçük Millet Meclisine ikinci kez gelen ve söz alan Emekli vatandaş Yahya Yıldız, “Bizim kahramanlarımız cephelerde savaşarak bize Türkiye Cumhuriyetini armağan etti. Cumhuriyet sağlam temellere oturtulmalı. Laiklik çok önemli bir kavram” ifadeleri ile Atatürk devrimlerine sahip çıkılmasının gerekliliğini vurguladı.

Cumhuriyet’in kurulduğu tarihten itibaren yaşanılanları da hatırlatan Emekli vatandaş Yahya Yıldız, “Deniz Gezmiş ver arkadaşları 60’lı yıllarda sadece özgürlükleri savundukları için idam edildiler. Halkı bu kadar aşağılayan bir Başbakan Cumhurbaşkanı olmamalı” açıklamasıyla Ak Parti hükumetini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tutumunu sert bir dille eleştirdi.

30 Martta gerçekleştirilen Yerel Seçimler sonucunda halkın Cumhurbaşkanını ilk turda seçeceğine vurgu yaparak sözlerine başlayan Mehmet Çardak, “Ancak Cumhurbaşkanı Atatürk ilkelerine bağlı olmalı. Sosyal hukuk devleti niteliğini korumalı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halkın arasından korumasız halkın arasından geçemiyor” eleştirilerinde bulundu.

Bazı illerde seçimlerin tekrarlanacağını hatırlatarak sözlerine başlayan İnsan Hakları Derneği Hatay Şube Başkanı Avukat Hatice Can, “Başbakan Cumhurbaşkanlığına göz dikti. Şimdiki Anayasa 1982’de çıkarılan Anayasa değil. 1982’de çıkarılan Anayasanın üzerinde çok değişiklik oldu” diye konuştu.

Hatice Can, Hükumetin yaptığı HSYK değişikliklerini de eleştirdi. Can: “Demokrasinin tanımı tektir. Demokrasi bilimin ışığında olmalı. Demokrasi vatandaşların her türlü haklarını bilmesi ve sahip olmasıdır” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz