Kırıkhan Sahipsiz Değil…

18 Şubat 2012 Cumartesi, 12:01
Kırıkhan Sahipsiz Değil…

Antakya çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, Kırıkhan’da yakın zamanda yeni yapılacak olan devlet hastanesinin yer tahsisi için kesilen 1487 ağaçla ilgili, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay şubesi Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yaptı.
 
Asker yaptığı yazılı açıklamada, Kırıkhan’da yakın zamanda yeni yapılacak devlet hastanesinin yer seçimi yapılmış ve talihsiz bir kararla 1960’lı yıllarda ağaçlandırılarak bugünkü kentimizin adeta akciğeri olarak tesis edilmiş ve çok yakın zaman kadar “mesire yeri” statüsüyle kent insanınca kullanılan mekânda inşaat başlamış ve 1487 ağaç kesilmiştir.”dedi.
 
 
Kırıkhan’da yaşayan insanların ve çevre duyarlılığı olan sivil toplum kuruluşu olarak kamu yararı gözetildiğinde bu durumun ortaya çıkardığı olumsuzluğu, alternatif bir mekâna üç katı ağaç dikerek gidermek düşüncesindeyken alınan duyumla “mesire yeri” statüsü kaldırılan alandan 200 dönümüne de Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talip olduklarını ifade eden Asker, “Hastane gibi itirazlarımıza engel olan bir yatırımın ardından gelen Milli Eğitim Müdürlüğü binası inşaatı için yer seçimi bu olayın arkasından diğer devlet kurumlarının buraya yapılması, belki sonrasında alışveriş merkezi yapımına kadar dayanacağı hissini uyandırdı. Dünyada güzel örnekleri olan ve ülkemizde de yeni yeni tesis edilen “Kent Ormanları” modern şehir planlamasının olmazsa olmazlarındandır.
 
 
 Bahse konu alan Kırıkhan için oluşturulması gereken “Kırıkhan Kent Ormanı”nın alternatifsiz mekânıdır. Böyle bir amaç için kullanılacak alanda hastane harici bir inşaata izin verilmesine karşı olduğumuz gibi bundan sonra atılacak adımlarda da Kırıkhan’ı temsil eden sivil toplum kuruluşu olarak gerekli tüm yasal girişim ve lobi faaliyetlerini gerçekleştireceğimizden şüphe duyulmaması gerekir.
 
 
 
 Sadece kamu yararı için karşı çıkılmayan “Hastane ınşaatını” takip edecek inşaatların Kırıkhan’da birçok mekâna inşa edilebilecekken ağaç keserek, yılların birikimi olan “yeşil alanın” tahribinin durdurulması hususundaki fikirlerimizi kamuoyuna deklare ediyoruz. Bu hatalı kararda ısrar edildiği takdirde yasal çerçevede imza toplama, dilekçe etkinliği ve yürüyüş düzenleyerek Kırıkhan’ın sahipsiz olmadığını ispat etme niyetindeyiz.” Dedi.Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz