Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

Kimlerden Talimat Aldınız…

13 Mart 2012 Salı, 12:35
Kimlerden Talimat Aldınız…

Matkap, “7-8 ay öncesine kadar dostluk, kardeşlik rüzgârlarının estiği Suriye’ye, birdenbire ne oldu ve kimin talimatıyla tavır aldınız?”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap CHP ıl Binası’nda düzenlediği basın toplantısında AKP’yi hedef alan açıklamalarda bulundu.  Matkap, 7-8 ay öncesine kadar dostluk, kardeşlik rüzgârlarının estiği, işbirliği ve ortaklık anlaşmaları imzalanan, Dostluk Barajları inşa edilen ve vizelerin kaldırıldığı komşumuz Suriye’ye karşı birdenbire ne oldu da tavır aldınız, kimlerden talimat aldınız? Dedi.
Suriye’de yaşanan olaylar sonrası Hatay ekonomisinin de yara aldığını dile getiren Matkap, talimatı verenler geri çekilirken, AKP iktidarı, ekilen kötülük tohumlarından dolayı geri adım atamıyor. Ben başbakandan bir ağabeylik yapmasını ve tüm bu yaşananlara rağmen barış için geri adım atmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.Geçtiğimiz günlerde yaşanan Kurultay’da CHP’nin güç kaybedeceğini düşünenlerin çok yanıldığını ifade eden Matkap, partilerinin bu iki kurultaydan alnının akıyla, güç kazanarak ve dinamik bir şekilde çıktığını söyledi.Gizli Ortaklar ve Ortaklıklar VarTürkiye’de siyasi bir iktidar boşluğunun olduğunu belirten Matkap, “Türkiye’nin artık dinamik bir yapıya ihtiyacı var. Halk Cumhuriyet Halk Partisi’ni istiyor” dedi.Türkiye’nin kötü yönetildiğini Uludere örneği ile açıklayan Matkap, 34 vatandaşın yaşamını kaybettiği Uludere olayı sonrasında aylarca yanlış istihbaratın tartışıldığını fakat Başbakan’ın konuyla ilgili açıklama yapma gereği bile duymadığını söyledi.Matkap şöyle devam etti: “ıfadesi alınmak üzere davet edilen MıT müsteşarı ifade vermeye gitmedi fakat Başbakan’ın gönlüm tutuksuz yargılanmasından yana dediği, yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş, Genel Kurmay Başkanlığı yapmış ılker Başbuğ gidip ifade vererek tutuklandı. Diğer taraftan AKP özel bir yasa çıkararak Müsteşarının ifadeye çağrılmasını özel izne bağladı. Bu durum kurumlar arası çatışmayla açıklanamaz. ülke yönetiminde 10 yıldır bir yol alınamadı. Beklide Müsteşar ifade verseydi tüm ülke olarak bunu anlayacaktık. Biz şimdi anlıyoruz ki AKP’nin birlikte hareket ettiği gizli ortakları ve ortaklıkları var”
Oldubittiye Getirildi
Eğitim sisteminde köklü bir değişikliğe neden olacak 4+4+4 sistemine de değinen Matkap, AKP komisyon toplantı salonu’nu işgal edip, tasarının görüşülmesini ve kabulünü oldubittiye getirmiştir.
Matkap, eğitim sisteminde köklü değişikliklere neden olacak bu tür düzenlemelerin oldubittiye getirilmemesi, meclis gündemine alınarak tartışılması ve konunun tüm muhataplarından görüş alınması gerektiğini savunarak, “AKP bu konuda da halkı kandırmaktadır” dedi.
Parti ıçi Demokrasi şart
Son olarak Hatay’da yaşanan bazı ilçe yönetimlerinin görevden alınması konusuna değinen Matkap, sosyal demokrat partilerde herkesi bir arada tutmak için parti içi demokrasinin sağlanması ve parti içi demokrasinin örgütün her aşamasında uygulanması gerektiğinin altını çizdi.
 
1999’da Hatay’da parti içi demokraside hiçbir sorun yokken, 1999’dan günümüze gelen süreçte, partinin her geçen gün güç kaybettiğini ifade eden Matkap, eğer siz parti içi demokrasiyi tabandan yani üyelerinizden, delegenizden ve muhtarınızdan başlatmazsanız ve onlara önem vermeyip, onları dışlarsanız, onlarda sizi dışlar diyerek şöyle konuştu:
ülkeyi Yönetmeye Talip Olmalıyız
“Geçmişteki aksaklıkların tekrar yaşanmaması, parti içi demokrasinin tabandan başlayarak yukarıya taşınması adına bu görevden almaları yapmak zorundaydık. Geçmişi geride bırakıp, parti içi iktidara, partiyi yönetmeye değil, ülkeyi yönetmeye talip olmalıyız. 1 milyon üyeye sahibiz. Bu üyelerimizi harekete geçirirsek önümüzde kimse duramaz. CHP kimsenin tekelinde değildir. Eğer tüm üyelerimizi harekete geçiremezsek, hiçbir şey yapamayız” H.Bozok
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz