Kimler işe alındı…

09 Nisan 2015 Perşembe, 10:53

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2015 Yılı Yatırım Programı kapsamında başlatılan Toplum Yararına Çalışma Programları (TYP) çerçevesinde, İlimize 2000 kişilik kontenjan ayrıldığı bildirildi.

Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında istihdam edilecek olan vatandaşların, ilimiz genelinde yapılacak olan ağaçlandırma, erozyonla mücadele ve ormanlık alanların rehabilitasyon çalışmalarında görevlendirileceği kaydedildi.

Orman İşletme İl Müdürlüğü tarafından belirtilen ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak, il merkezi ve ilçeler bazında belirlenen kontenjan sayıları belirlendi ve ihtiyaçlar doğrultusunda da 2000 kadrodan 1955’ine yerleştirme yaptırıldı, işbaşı yaptırıldı.

Bu arada yerleştirilen 1955 kişinin hangi kriterler çerçevesinde belirlendiği, işe alındıkları ile ilgili yetkili makamların bir açıklaması yok. Hatay’da 1955 işsizi işe yerleştirmek ne kadar olumlu bir tablo ise, gerçek işsizlerin, ihtiyaçları olanların tercih edilmesinin de o denli önemli olduğu aşikâr…

Yetkili kurumlardan bu konuda bir açıklama ya da bilgilendirme yapılmamakla birlikte, dileriz ve umarız ki, ihtiyaç sahibi kimseler torpilsiz işe alınmıştır…

Kalan 45 kişilik kontenjanın ise, Şehit ve Gazi yakınları için ayrıldığı kaydedilirken, Toplum Yararına Çalışma Programı’na uygun olan vatandaşlar arasından belirlenecek Şehit ve Gazi yakınlarının istihdam edileceği duyuruldu.

Kalan 45 kişilik Gazi ve Şehit yakınına kadro için eleman arayışı kamuoyuna duyurulurken,1955 kişilik kadro için ise, kamuoyundan habersiz, kimselere bilgiler verilmeden alım yapılması akıllara soru işaretleri getiriyor…

Bu arada işsizlerin işe yerleştirilmesi uygulamasında Antakya 525 kişi ile önde geliyor. Antakya’ya 525 işsiz işe yerleştirilirken,  Antakya’dan nüfus olarak geri kalmayan Defne ilçesinde ise sadece 24 kişinin işe yerleştirilmesinin izahı da yok.

Birçok soru işaretlerine yol açtığı açıkça görülebilen Hatay’ın 15 ilçesine yerleştirilen işsizlerle ilgili kadro dağılımları ile ortadaki dengesizlik aynen şöyle:

İLÇESİ                      İşbaşı Yapan Kişi Sayısı

ANTAKYA                525

DEFNE                        24

BELEN                      100

İSKENDERUN            68

HASSA                      134

YAYLADAĞI           245

KIRIKHAN               200

SAMANDAĞ            100

ARSUZ                      100

ALTINÖZÜ                59

DÖRTYOL               200

ERZİN                      150

PAYAS                      50

TOPLAM               1955

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz