Kim Ne Kadar Bağış Topladı?

09 Ağustos 2014 Cumartesi, 13:47

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 24 saatten az bir süre kalan 3 aday da kampanyaları için toplanan bağış miktarını açıkladı. Buna göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için 55 milyon 260 bin 778 TL, Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu için 8,5 milyon TL ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş için ise 1 milyon 213 bin TL toplandı. Hürriyet’te yer alan habere göre ; Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün akşam canlı yayında kampanyası için yapılan bağışın miktarını açıkladı. Erdoğan “Bizim kampanyamıza 1 milyon 350 bin 796 kişi 55 milyon 260 bin 778 lira bağış yaptı. Bu akşam itibariyle” dedi. 

ERDOĞAN BAĞIŞ MİKTARINI AÇIKLADI 
“Tabii rakam olarak fena bir rakam değil ama yarın da tabii devam edecek” diyen Erdoğan, şunları söyledi: Bu konuyla ilgili bankayla arkadaşlarımızın görüşmeleri oldu. Çünkü tabandan gelen şeyler bu istikamette. Hatta pazardan sonra da yapılabilecek. 3-4 gün ondan sonra da böyle bir imkan var. Çünkü bu konuda yapılan alım satımlarda belki açıklar da olabilir. Biliyorsunuz burada sizin resmi belgeli harcamalarınızın üstünde para kalacak olursa bu para hazineye devrolunur. Böyle bir durum da söz konusu.

İHSANOĞLU’NUN DANIŞMANLARI AÇIKLADI
Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kampanyası için ise 8,5 milyon TL bağış toplandı.Kampanyayı yürüten danışmanlar tarafından yapılan açıklamada İhsanoğlu’nun hesabına yapılan bağışların, 8 Ağustos 2014 itibarıyla 8,5 milyon TL’yi bulduğu belirtildi.

DEMİRTAŞ’A 1 MİLYON 213 BİN LİRA BAĞIŞ YAPILDI Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın seçim kampanyası için açılan hesaplara, 7 bin 119 kişi, 1 milyon 213 bin lira bağışta bulundu. Demirtaş’ın seçim kampanyası çerçevesinde tanıtım materyalleri, ulaşım, platform ve ses sistemleri hizmetleri için 1 milyon 95 bin lira harcandı. 

BAĞIŞ KOŞULLARI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, seçimin her bir turu için, en fazla 9 bin 82 lira 51 kuruş yardım ve bağışta bulunabiliyor. Bağışlar ve yardımlar, seçimin birinci turu için 15 Ağustos 2014’e kadar sürecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde ise yardımlar, en geç 28 Ağustos 2014’e kadar yapılabilecek.

Adaylar, sadece nakdi yardım alabilecek, ayni yardım ve ödünç niteliğinde para kabul edemeyecek. Cumhurbaşkanı adayları, bin liraya kadar olan nakdi yardımları, makbuz karşılığında ve aynı gün seçim hesabına yatırmak üzere alabilecek. Bin liranın üzerindeki nakdi yardımlar ise adayların “seçim hesabı” olarak açtırdıkları ve YSK’ya bildirdikleri banka hesabına bağış yapan tarafından yatırılacak. Alınan bağış ve yardımlar, sadece seçim harcamalarında kullanılacak.

Adaylara yabancı ülke vatandaşları bağış ve yardımda bulunamayacak. Banka kayıtlarına göre denetim yapılması gerektiğinden, denetiminde zorluk yaşanmaması için internet sitesi aracılığıyla veya SMS yöntemiyle bağış ve yardım yapılamayacak.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz