Kıbrıs Barış Harekatının 40. Yıl Dönümü

21 Temmuz 2014 Pazartesi, 13:19

Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi “Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40.Yılı münasabeti ile bir basın açıklaması yaptı. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz BAKIR yaptığı açıklamada;

“Anavatan’da ve KKTC’de 40. yılını büyük bir kıvançla kutlamakta olduğumuz “Kıbrıs Barış Harekatı” bir Çanakkale gibi, bir Dumlupınar gibi ulusal anlayışla yazılmış yakın tarih destanıdır… 70.000 Türk askeri şehit verilerek 1571 de fethedilmiş, Anadolu’nun orta kesiminden gelen Müslüman Türklere vatan olmuştur. Kıbrıs’ın geri alınması için oluşturulan haçlı hareketi, Kıbrıs halkının Türk idaresini benimsemesi, adadaki Türk varlığının ebediyen sürmesi için huzur ve refah ortamının oluşmasına neden  olmuştur.

93 harbide denilen 1877 – 1878 Osmanlı -Rus savaşında yenilen Osmanlı, Kıbrıs’ı, tek bir silah atmadan tek bir savaş olmadan Türk tarihinde görülmemiş bir şekilde İngiliz egemenliğine emaneten terk ve teslim etmesiyle İngiltere de ada tarihindeki yerini almıştır.

1957 yılında İngilizlerin adayı Yunanistan’a devredileceğinin anlaşılması üzerine Kıbrıs Türkünün yaşayış ve hürriyetine, canına ve malına ve her türlü anane ve mukaddesatına, her nereden ve kimden olursa olsun vaki olacak tecavüzlere karşı koymak ve Türk varlığının korunması amacıyla Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) kurulmuştur. 1960 yılından sonra Türkler, anlaşmalardan doğan haklarının yenmesi engellenmesi ve buna karşı durmaları neticesinde 1974 yılına kadar devam eden katliam ve mezalimlere maruz kalmışlardır. 1974 Kıbrıs çıkarması, yapılan katliamların sona ermesi, anayasaya aykırı olarak Rumların kanun tanımazlığını ve Enosis hayalleriyle yaşatılan korkunç durumun sona erdirilmek üzere yapılmış olması nedeniyle bir barış harekâtıdır. Bu barış harekâtı ile adada yeni bir dönem başlamıştır. Kıbrıs Türklerinin 1672 şehit binlerce yaralı, Türk ordusunun 498 şehit 1200 yaralı vererek sağladıkları huzur ve güven ortamında doğanlar korkmadan, kavgasız, yakınlarını yitirmeden çocukluklarını ve gençliklerini yaşayarak büyümüşlerdir. Elde edilen kazanımların kaybedilmemesi, yeni nesillerce kavranılması ve gelecek kuşakların bu milli bilinçle yetişmeleri bakımından 20 Temmuz’lar çok önemlidir.

Bizler Kıbrıs gazileri olarak; 1957 yılından itibaren Türkiye’den giderek Kıbrıslı mücahitlerle birlikte Kıbrıs Türklüğünün özgürlüğü ve güvenliği için canlarını ortaya koyarak mücadele veren başta Milli kahraman Rauf Denktaş ve dava arkadaşları olmak üzere ebedi âleme intikal edenlere rahmet diliyoruz… Ruhları şadolsun…Bu uğurda şehit olan aziz kahramanları ve onları eğitip yetiştiren kumandanları bir kere daha şükranla anıyoruz. Hayatta olan gazilerimize de uzun ömür ve sağlıklı yaşam diliyoruz”  ifadelerine yer verildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz