Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

KESK:ücretlerimiz eriyor…

16 Temmuz 2014 Çarşamba, 13:34
kesk-asya-gazetesi-com

SES Hatay Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Atıf Kılıç, Hükümet ve Memur-Sen’in toplu “Satış” sözleşmesiyle ücretlerimizin erimesini kabul etmediklerini söyledi.

SES binasında basın açıklaması yapan KESK Dönem Sözcüsü Kılıç, 2013 yılında Hükümet ve yandaşı Memur-Sen’in imzaladığı 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşmenin sonuçları kamu emekçileri aleyhine daha mürekkebi kurumadan ortaya çıkmaya başlamıştı. Hükümetle iki yıllığına toplu sözleşmeye imza atan Memur-Sen yüzdelik zam yerine 123 TL seyyanen zamla yetinip enflasyon farkından yararlanmayı toplu sözleşme maddesine eklemeyince ücretlerimizdeki erime gözle görülür, hissedilir olmaya başladığını söyledi.

Kılıç,”Haziran ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde yüzde 0,31 artarken Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre altı aylık enflasyon yüzde 5,7 olarak belirlendi. Ve böylece kamu emekçilerinin aldığı zam ilk altı ay için yüzde 3’ün altında kaldığı için 61 TL ile 235 TL arasındaki enflasyon farkının kamu emekçilerinin cebine girmesi engellenerek toplu “satış” sözleşmesinde milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklinin hakları bir kez daha gasp edilmiş oldu” dedi.

Milyonlarca kamu emekçisinin hak ve özgürlüklerini toplu olarak gasp eden AKP-Memur Sen mutabakatı, kamu hizmet kurumlarında yaşadığımız onlarca sorunu (fazla çalışma/angarya, ücretlerdeki adaletsizlik, ek ödemelerin emekliliğe yansımaması, iş güvencemizin gaspı, kamu emekçilerine yönelik şiddet vb.) görmezden geldi. Görmezden gelmeye de devam ettiğini ifade eden KESK Dönem Sözcüsü Atıf Kılıç açıklamasını şöyle sürdürdü:”Biz kamu emekçilerinin ücretleri ne yazık ki, hükümetin önerisinin bile altında bir zam’a imza atan Memur-Sen yüzünden erime tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır.

Aşağıdaki rakamlar duruma açıklık getirmektedir. Haziranda aylık artış yüzde 0.3. Yıllık tüketici enflasyonu yüzde 9.16, Altı aylık tüketici enflasyonu yüzde 5.7, Emekçilere ödenecek enflasyon farkı ise yüzde 0. Bu rakamlar kamu emekçilerinin ne kadar yoksullaştığını göstermektedir.

%3′e ya da %4′e indirgenmiş zam pazarlıkları, kamu emekçilerinin maaşlarının giderek erimesini engellemeye yetmemektedir. Fiyat artışlarının sürüp gitmesi (enflasyon) nedeniyle maaşlarımız erimekte ve enflasyonu dikkate almayan “toplu satışlar” kamu emekçilerini mağdur etmektedir. Maaş zammı dışında bordrolarımızda yer alan diğer göstergelerdeki değişiklikler de insanca yaşanacak ücret anlayışından oldukça uzaktadır. Yapılan çocuk yardımı artışı ile çocuklarımız için yoğun biçimde kullanmak durumunda kaldığımız gıda ve ihtiyaç maddesi fiyatlarındaki artışlar kesinlikle örtüşmemektedir. Açıklanan açlık ve yoksulluk sınırları ile kamu emekçilerinin maaşlarını kıyasladığımızda, ne yazık ki maaşlarımızın bu sınırların çok çok altında kaldığını görmekteyiz. Kamu emekçilerine bu düzeyde maaş dayatılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

Toplu sözleşme masasında “zat-ı şahaneleri” diyerek övgüler dizdiği bakanla yan yana oturup kamu emekçilerini karşılarına almakta tereddüt etmeyen Memur-Sen’in yalan yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltmaya çalışmasına izin vermeyeceğiz.

Bunun yanında KESK bileşeni olan BES (Büro Emekçileri Sendikası)’in güvenceli iş, güvenli gelecek demokratik Türkiye talebiyle bugün gerçekleştirdiği yarım günlük iş bırakma eyleminde Büro Emekçilerinin yanında olup;Biz KESK olarak örgütlü gücümüzle 2014 toplu satış sözleşmesini yırtmak, 2015 bütçesinden hakkımız olan insanca yaşamaya yetecek ve emekliliğe yansıyacak ücreti almak için;kayıplarımız giderilene kadar, insanca yaşamaya yetecek ücret ve emekliliğe yansıtılabilmesi için mücadele edeceğiz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz