Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Kentler sanatla var olur…

05 Ekim 2009 Pazartesi, 10:21
Kentler sanatla var olur…

Aalen-Antakya Kültür Derneği Başkanı Mehmet Karasu, kültür ve sanat örgütü olduklarını belirterek, “7 yıl içinde, çok sayıda ulusal ve uluslararası sempozyumla kentimizi yurt içinde ve yurt dışında tanıtmaya çalıştık” dedi.
 
Karasu, Harbiye Kule Restaurant’ ta düzenlenen dayanışma yemeğinde yaptığı konuşmada, Sevgi Barış ve Hoşgörü Kenti Antakya paneliyle kenti çok dilli çok dinli güzelliklerini dünyaya tanıttıklarını bildirdi. Hatay Eczacılar Odası, Hatay Tabip Odası ile birlikte gerçekleştirdikleri Davud El Antaki Sempozyumuyla dünyaya mal olmuş bir değeri su yüzüne çıkardıklarını ifade eden Karasu, şöyle devam etti:
 
“Sempozyum ATSO’ nun katkılarıyla kitaplaştırılmış, yine ATSO’ nun katkılarıyla geliştirilmiş 2. Baskısı önümüzdeki hafta bilim dünyasıyla buluşacaktır. Uluslararası Antakya Edebiyat Günleri, çukurova Buluşması’ na dönüştü ve 8.yılında. Kent kültürüyle ilgili olarak yayımladığımız eser sayısı 15′ i bulmuştur.
 
Daha beş gün önce Kültür ve Sanatta Kardeş Kentler projesiyle Eskişehirli bir grup aydını kentimizde ağırladık. önümüzdeki hafta sonu 30 kişilik bir aydın sanatçı grubuyla Eskişehir’ de olacağız. Biz hep şunu söylüyoruz, Rahmi ile birlikte:
 
Farklılıklar arasında düşmanlığın körüklendiği bir ortamda, sanatla her türlü kirliliği yenebileceğimiz inanıyoruz. Bir yerin kent olup olmadığını, orada her akşam perdelerini açan tiyatroların bulunup bulunmadığıyla, müziğin her türünde konserlerin yaşanıp yaşanmadığına, sergilerin açılıp açılmadığına, yazarlarla, şairlerle edebiyat etkinliklerinin düzenlenip düzenlenmediğine, kütüphanelerin olup olmadığını, müzelerin bulunup bulunmadığına, festivallerin yada şenliklerin yaşanıp yaşanmadığına bir de bütün bunların önünde sanatçıların bir araya geldiği sanatseverini yarattığı, tiyatrodan müzelere kadar sahip çıkan sorunlarına çözümler üreten sanat örgütü yani derneğinin bulunup bulunmadığına bakılır.
 
 Bir kenti kent yapan bunlardır ama bunları önem sırasına koyduğunuz zaman ilk sıraya o kentin sanat örgütlenmesi olan derneği oturtulur. Yüksek binalar yapılabilir, fabrikalar, üniversiteler kurulabilir ama orası kent olmayabilir. Kenti kent yapan ilk önce sanat çevresidir. Bu bakımdan her zaman olduğu sizleri hep yakınımıza görmek istiyoruz.” Suriyeli sanatçılar (Halep üniversitesinden) Mustafa Arap, Melek, Ali Hattap Arapça şarkılarla geceye renk kattı. Etkinliğe CHP Hatay Milletvekili Fuat çay, ATSO Başkanı Hikmet çinçin, sivil toplum örgütü temsilcileri ve kalabalık davetli topluluğu katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz