Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Keklikleri Özgür Bıraktılar

12 Haziran 2012 Salı, 11:31
Keklikleri Özgür Bıraktılar

500 adet kınalı keklik, Hassa ilçesi Söğüt Beldesi Balcan Deresi mevkiinde avlanmaya yasak alanda törenle doğaya bırakılarak özgürlüğe doğru kanat çırptılar.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Kınalı kekliklerin özgürlüğe kanat çırpışlarını keyifle izleyen Vali M. Celalettin Lekesiz, özellikle 18. yüzyıl ile başlayan sanayileşme ile beraber çevresel değerlere olan baskının arttığını, suyun, toprağın ve doğanın kirlendiğini ifade ederek, “Güller nasıl bülbülsüz olmazsa, ormanların da kınalı keklik olmadan hiçbir şey ifade etmeyeceğini birazdan göreceğiz. Bu kekliklerin şakımasıyla orman nasıl hayat kazanıyor daha iyi fark edeceğiz. Konuya gösterdiğiniz hassasiyet için hepinize teşekkür ederim. Hassa için ve doğaseverler için hayırlı olsun.” dedi.
 
 
 
Hassa Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ise, insanoğlunun dünyada var olduğundan beri doğayı tüketme eğiliminde olduğunu ve doğaya karşı başlattığı mücadeleyi kazandığını sandığını ancak yanıldığını vurgulayarak, ‘Doğa, son yüzyıllara gösterdiği gibi artık insanoğluna tepki vermektedir. Tsunamiler, depremler bunun bir sonucudur. Artık insanoğlu doğa ile barışık bir yaşam formu geliştirmek zorundadır. Bugün burada bunun güzel bir örneğini veriyoruz.’ diye konuştu.
 
 
 
Avcılar Derneği Başkanı ömer Faruk Duyun ise, kınalı kekliklere üç yıldır kendi çocukları gibi baktıklarını ve bu emanete daima sahip çıkacaklarını söyledi. Duyun, günün anısına Vali Lekesiz’e bir de plaket takdim etti.
 
 
 
Konuşmaların ardından kınalı keklikler doğaya bırakıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz