Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Kazmacı katliamı lanetledi…

20 Aralık 2013 Cuma, 21:16
Kazmacı katliamı lanetledi…

Serinyol Pir Sultan Abdal Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet KAZMACI; bundan tam 35 yıl önce Kahramanmaraş’ta gerçekleşen katliamla ilgili bir değerlendirme yaptı. Serinyol Pir Sultan Abdal Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet KAZMACI; “Aleviler, neredeyse tarihin bütün dönemlerinde gerici güçler ve onları destekleyen iktidarlar tarafından kıyımdan geçirilerek hunharca katledilmiştir. Her fırsatta önceden planlanmış katliam senaryolarıyla tehdit edilmiştir. Sahip oldukları muhalif kimlikleri nedeniyle kimi zaman da yerlerinden yurtlarından göçe zorlanarak sürülmüştür. 
 
 
ıktidar güçlerince zulme uğratılarak susturulmak istenmiştir çoğu zaman. 35 yıl önce Maraş’ta 111 yurttaşın ölümüyle sonuçlanan katliam bunlardan sadece biri! “ şeklinde başladığı açıklamasında;
 
“1978 zemheri kışında devlet güçlerinin desteğiyle organize olmuş cürüm şebekeleri bir kez daha iş başına gelerek Maraş’ta Alevileri deyim yerindeyse kıyımdan geçirmişlerdir. 22 Aralık’ta başlayıp 24 Aralık’ta son bulan katliamın provası günler öncesinde başlamıştı. Alevilerin yaşadığı mahallede evlerin bir bir işaretlendiği katliamda çoluk çocuk, kundaktaki bebek, genç yaşlı, kadın erkek 111 Alevi yurttaş hayatını kaybetmiştir. Bu vahşet tarihin kirli sayfalarına Maraş Alevi katliamı olarak geçmiştir. 
 
 
ülke siyaseti her tıkandığında, ya da gelinen her kritik süreçte Alevilerin bir kurban olarak seçildiğini ve ne yazık ki hedef gösterilerek katledildiğini görmekteyiz. 12 Eylül askeri darbesi öncesine denk gelen Maraş katliamı 12 Eylül’ün provası niteliğindeydi adeta. Toplumsal muhalefetin yükseldiği, hak ve hukukun talep edildiği 90’lı yıllarda ise yine Sivas ve Gaziosmanpaşa katliamları gündeme gelmiştir. Yakın bir zamanda ise bu katliamların benzeri Malatya ve Adıyaman’da tekrarlanmak istendiyse de başarılamamıştır.
 
 
Bölgemizde Suriye ilerici yönetimine ve halkına karşı oynanan kirli oyunlara prim vermeyerek Suriye ilerici yönetimine ve Suriye halkına destek veren Aleviler, Malatya ve Adıyaman’dan sonra Gezi direnişi sonrasında bir kez daha hedef gösterilerek tehdit edilmişlerdir. “ ifadelerine yer verdi.
 
Maraş katliamı ilk değildir, son da olmadı. 
 
Gezi direnişiyle birlikte başlayan ve Bayburt ili dışında ülkenin tamamına yayılan Gezi eylemleri, “Alevi ayaklanması” denilerek bununla fatura yine Alevilere kesilmek istenmiştir. şeklinde konuşan Serinyol Pir Sultan Abdal Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet KAZMACI; “Aleviler; her zaman için haktan, eşitlikten, demokrasiden ve özgürlüklerden yanadır; demokratik ve sol değerlerden yanadır. çağdaş yaşamı benimsemiş, evrensel değerlerden ve barıştan yanadır. ışte bu düşünce ve yaşam tarzları nedeniyle sürekli saldırılara maruz kalmakta ve katledilmektedir. 
 
 
Alevilere yönelik planlanarak düzenlenen, zulüm ve katliamların kol gezdiği ülkemizde en etkili savunma gücü halkın örgütlü gücü olduğunu unutmamak lazım. Alevilerin ve halklarımızın bilince çıkarması gereken budur.  111 yurttaşın hayatını kaybettiği Maraş katliamını 35. yıldönümünde anarken katliamı gerçekleştirenleri şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Maraş’ı unutmadık unutturmayacağız! “ dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz