Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

Kazı Merkezine Ziyaret…

05 Temmuz 2011 Salı, 08:53
Kazı Merkezine Ziyaret…

Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, beraberindeki Koç üniversitesi öğretim üyesi ve kazı sorumlusu Prof. Dr. Aslıhan Yener ve MKü Eğitim Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aynur özfırat ile Atçana Höyüğündeki kazı evini ve kazı yerini ziyaret etti.
 
 
 
 
Yapılan incelemelerde Yener, kazılar ve bu kazılardan çıkan parçaları göstererek bazı bilgiler verdi. Yener, höyüğün çok eski dönemden kalma olduğunu ve höyükte çok sayıda çanak ile eski döneme ait kalıntılar olduğunu dile getirdi. ılginç bir projeye başvurduklarını söyleyen Yener, Amik Ovası’nın ilk kaynaklarını araştırmak için TüBıTAK’a başvurduklarını belirtti. ıTü’nün de araştırma için başvuru yaptığını belirterek, bu araştırmayı yaptıkları takdirde hangi hayvanlarla hangi bölgelerde yemek yediklerini bile ortaya çıkarabileceklerini kaydetti.
 
 
 
 
Daha sonra kazı alanına geçip yapılan kazılarda ortaya çıkan insan kalıntıları ve Hitit Sarayı’nın alt yapısı ile ilgili bilgiler verdi. Kazılara yeni başlandığından açığa çıkamayan birçok kalıntı olduğunu, Ağustos ayında kazı alanını inceledikten sonra daha çok kalıntının ortaya çıkacağını belirtti.
 
 
 
 
Prof. Dr. Aslıhan Yener ile Basın-Yayın ve Halkla ılişkiler Birimi olarak gerçekleştirdiğimiz röportajda;Eğitiminin çoğunu yurtdışında, bir kısmını da Boğaziçi üniversitesi’nde yaptığını, şu an da Koç üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde eğitim verdiğini dile getirerek biyografisi hakkında kısaca bilgi verirken yurt dışından Antakya’ya geliş serüvenini çizdi ve Antakya’nın zengin tarihi ile Amik Ovası bölgesel projeleri hakkında bilgiler verdi:
 
 
 
 
“Antakya’ ya 1995 yılında geldim, bu sayede Amik ovası bölgesel projesine başladık. Zaten 178 höyük olarak haritaya işlenmiş olduğunu biliyorduk. Onların halen mevcut olup olmadığını, dozerle yok olup olmadığını kontrol edelim dedik. üzülerek birçoğunun kaybolmuş durumda olduğunu gördük. önlem aldık, arkadaşların yardımı ve Jandarma ile yerel halkın desteğiyle hem 178 höyüğün uydudan tam olarak yerlerini saptadık, ölçülerini aldık, her höyüğün üstünden çanak çömlek topladık, hangi döneme ait bir şehir olduğunu ortaya çıkardık hem de 400’den fazla şehir olduğunu gördük.
 
 
 
 
Her yıl araziye çıktığımız zaman onlarca şehir ortaya çıkıyor. Böylelikle Amik Ovası’nda zaman içinde çok yoğun nüfusun yaşamış olduğuna ve Antakya’nın 10 bin yıllık zengin bir tarihi olduğuna tanık oluyoruz.”
 
 
 
Bu kazıların açık alan müzesi haline dönüştürme projesi ile ilgili yönelttiğimiz soruya Yener, verdiği yanıtta şu hususlara değindi:“8 senedir bu projeyle uğraşıyorum. Her şeye rağmen gene bir ilerleme var, Bazen umutsuzluğa kapılsam da her şeye rağmen ilerleme kaydettiğimiz düşünüyorum. Bu yıl Adana’daki Kültür Varlıkları Koruma Komisyonu açık alan arkeoparkımızı onayladı ve yaptığımız projeyi beğendi, onay aldık. ılk önce nereye başvuracağımızı bilemediğimiz için bu durum, bizim için büyük bir aşama oldu.
 
 
 
 
 
Bir de höyüğün üstünde yıkılma tehlikesi olan eski bir kazı evini de ziyaretçi merkezine dönüştürme hedefimizi yine komisyona onaylatarak hayata geçirdik. şimdi 2 projenin de aşamaları başarıyla geçti. Esas en zor olan kısmı mali destek bulmaya kaldı. 8 senedir sponsor arayışındayım; kazımı yürütecek nitelikte sponsor bulabilirim; ama açık alan park konusunda maalesef öyle bir destek bulamadık. Umut ediyorum ki hem yerel arkadaşlar hem Ankara’daki Bakanlıklar bunun önemini görürler ve yardımcı olurlar.”
 
 
 
 
Yener, kazı alanlarının incelenmesine ilişkin görüşlerini özetlerken; Mustafa Kemal üniversitesi ile çok yakın ilişki içerisinde olduklarını, Hatay’a ayak bastığı seneden itibaren üniversite’nin kendilerine yardımcı olduğunu, imkânlar sağladığını vurgulayarak yerel kültürün kıymetini bilen ve ilgisini esirgemeyen Mustafa Kemal üniversitesi’ne ve Rektör Güder’e teşekkürlerini iletti.
 
 
 
 
Rektör Güder ise kendisine eşlik etmesinden dolayı Prof. Dr. Aslıhan Yener’e teşekkür ederek Yener ile birlikte kazı ekibini üniversitemizde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti ve günün anısına Yener’e hediye takdim etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz