Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Kazı Çalışmaları Tarihe Işık Tutuyor…

11 Temmuz 2011 Pazartesi, 08:53
Kazı Çalışmaları Tarihe Işık Tutuyor…

Hatay’da ilk kazı çalışması 1936-1939 yılları arasında Leonard Woolley tarafından yapılan ve 2003 yılından beri de Koç üniversitesi tarafından sürdürülen Aççana Höyüğü kazılarında ortaya çıkarılan tabletlerden o dönemin siyasi, toplumsal olaylarının yanı sıra ticaretiyle ilgili de bilgilere ulaşılabildiği bildirildi.
 
 
çivi yazılı belgelerde adı ”Alalakh” olarak geçen, bugüne kadar gün yüzüne 550’nin üzerinde tablet ile bine yakın yazılı belgenin çıkarıldığı Açhane Höyüğü’nde, Koç üniversitesi tarafından gerçekleştirilen kazıya, ABD, ıtalya, ıngiltere, Yunanistan ve Türkiye’den yaklaşık 40 arkeolog ile 50’ye yakın işçi katılıyor.
 
 
Koç üniversitesi Arkeoloji Laboratuvarı ve Kazının Arazi Sorumlusu Murat Akar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Aççana Höyüğü’nde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan tabletlerden o dönemin siyasi ve toplumsal olaylarının yanı sıra ticaretiyle ilgili de bilgilere ulaşılabildiğini bildirdi.
 
 
Akar, 1 Temmuz tarihinde Koç üniversitesi adına öğretim üyesi Prof. Dr. Aslıhan Yener başkanlığında başlayan kazının yeni sezonunda ise Akadca yazılı, tahrip olmuş, çivi yazılı bir tablet daha bulunduğunu belirterek, ”Tabletin ilk belirlemelere göre Geç Tunç çağı dönemine ait olduğunu tahmin ediyoruz. Tabletle ilgili uzmanlarımız gerekli incelemeyi yapacak ve bunun üzerindeki bilgilerin neyle ilgili olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılacak” dedi.
 
 
 Toplam 17 katı bulunan Aççana Höyüğü’nde 10 farklı açmada çalışma yapıldığını ifade eden Akar, bölgenin Mukiş Krallığı döneminde başkent olması ve geçiş noktası üzerinde yer alması nedeniyle bir çok farklı kültüre ait bilgilere ulaşılabildiğini ifade ederek, şunları söyledi:
 
 
 
”Bölgedeki kazılarda, Akadca, Hititçe, Sümerce olmak üzere en küçüğü 10, en büyüğü de 80 santimetre olmak üzere 550’nin üzerinde çivi yazılı tablet bulundu. Bu belgelerden Suriye ile o dönemde deniz ticareti yapıldığı ortaya çıktı. Alalakh’ın o dönemde Doğu Akdeniz’in deniz ticaretinin yapıldığı kilit yerlerden biri olduğunu tespit ettik.
 
 
Ayrıca, çok sayıda ticari anlaşma metinlerine ulaştık. Kazılarda Mısır ve Yunanistan’ın yanı sıra Anadolu’ya ait bir takım eserlere de rastladık. Bunlarda bize bölgede ticari ve siyasi bir hareketlilik olduğu konusunda geniş bilgi sunuyor.”
 
 
 
Akar, bu sezonun ilk buluntusu olan çivi yazılı tableti henüz kayıt altına alma çalışmaları tamamlanmadığı için görüntülenmesine izin vermediklerini kaydetti.
 
 
TOPLU MEZAR ORTAYA çIKTI
Aççana Höyüğü’nün doğu yamacında yaptıkları kazı çalışmasında da, Orta ve Geç Tunç dönemine ait olduğu tahmin edilen mezarlık bulduklarını hatırlatan Akar, şu ana kadar 50’nin üzerinde insan iskeleti de ortaya çıkardıklarını kaydetti.
 
 
 
Mezarların hangi döneme ait olduğunu, kemiklerin yanında yer alan seramik kaplardan kolayca tahmin edebildiklerini belirten Akar, ”Mezarlarda ölen kişinin yanında seramik bir kap, boncuk, kolye gibi kalıntılar buluyoruz. Bunlar ölen kişiyle birlikte buraya gömülmüş. çıkardığımız kemiklerle birlikte bunları da alarak kazı evimizde uzmanlar tarafından incelemesini yapıyoruz” diye konuştu.
 
 
Mezarlığın farklı dönemlerde kullanıldığını, bu nedenle kemiklerin üst üste olduğunu belirten Akar, arkeologların bunları büyük bir titizlikle ortaya çıkarmaya çalıştığını, mezarlarda insan dişlerine de rastladıklarını söyledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz