Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Kaza Simülasyonu Vatandaşa Anlatıldı…

28 Eylül 2013 Cumartesi, 09:03
Kaza Simülasyonu Vatandaşa Anlatıldı…

Emniyet kemerinin önemi simülasyon gösterisi ile vatandaşlara anlatıldı.

Bir düzenek üzerine oturtulan aracın içerisinde 360 derece döndürülen vatandaşlar, trafik kazalarında can kayıplarının nasıl önleneceğini öğrenmiş oldu.

Kafaları tavana değen, ancak emniyet kemeri takılı olduğu için savrulmayan yolcuların durumu, ilginç görüntülere sahne oldu. Araç içerisindeki durumu kameraya kaydeden bir vatandaşın, sarsılma karşısında ‘Emniyet kemeri neymiş ya’ şeklindeki sözleri, yapılan eğitimin faydasını gözler önüne serdi. Gösteri, Hatay Emniyet Müdürlüğü tarafından Antakya Arkeoloji Müzesi önünde gerçekleştirildi.
Burada simülasyon aracına vatandaşlar tek tek bindirildi. Emniyet kemerlerini takan vatandaşlar, aracın 360 derece dönmesi karşısında zor anlar yaşarken, kemer sayesinde sağa sola savrulmadıkları görüldü.

Bunun dışında, araç içerisinde bulunan bütün malzemelerin ise ters düz olduğu görüntülere yansıdı. Kamerayla aracın içerisinde çekim yapan vatandaşın, araç döndükten sonra, ‘Emniyet kemeri neymiş ya’ şeklindeki tepkisi de verilen eğitimin önemini gösterdi.

KILIç: EMNıYET KEMERı TAKMAKLA öLüMLERDE % 40, YARALANMALARDA % 30 ORANINDA AZALMA OLDUğU KANITLANMIşTIR

Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ”ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında her yıl binlerce vatandaşın hayatını kaybetmekte, onbinlercesi de yaralanmakta ve sakat kalmaktadır” dedi.

Trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanma riskini en aza indiren tedbirlerden en önemlisi Emniyet kemeri takmak olduğunu belirten Müdür Kılıç,”Yapılan araştırmalarda, Emniyet kemeri takmakla ölümlerde % 40, yaralanmalarda % 30 oranında azalma olduğu kanıtlanmıştır” açıklamasında bulundu.
Emniyet kemerinin önemini vurgulayan simülasyon gösterisinin 3 gün boyunca devam edeceği belirtildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz