Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Kaybeden taraf biz olduk!

08 Şubat 2013 Cuma, 10:42
Kaybeden taraf biz olduk!

Türkiye’nin önde gelen ekonomistlerinden Hürriyet Gazetesi Yazarı Prof. Dr. şükrü Kızılot, Hatay Genç ışadamları Derneği’nin (HAGıAD) davetlisi olarak Antakya’ya geldi.
 
 
HAGıAD’ın organize ettiği ve “HAGıAD Buluşturuyor” söyleşisinin 1. buluşmasında Antakya Savon otelde işadamlarına hitaben bir konuşma yapan HAGıAD Başkanı Aydın Toksöz, “Sosyal anlamda yaşanan huzursuzluklar ekonomik boyutunu da beraber getirince Suriye vatandaşlarının Antakya bankalarına akıttığı milyonlarca dolar ülkemizde başka şehirlere kaydı, bunun bir adım ötesine baktığımızda ise Mısır’a, Lübnan’a, Dubai’ye ve AB ülkelerine dahi kaydı.
 
 
Alternatif ihracat ve nakliye yolları bulduk, bunlara alıştık ve bunlarla yaşar olduk. Bir yerden kaybeden bir yerden kazana olmaya çalıştık ama aslında kazanan görünmemesine rağmen ülkemizden giden yardımları satanların kazanan olduğunu duyduk. Sonuçta kaybeden bizdik” dedi.
 
 
Prof. Dr. şükrü Kızılot’da “2013’te 286 bin TL temettü ve kar payına vergi yok. 2013 yılında kar dağıtımı veya temettü dağıtımı halinde 286.000 TL’ye kadar ödenecek gelir vergisi çıkmıyor.
Faiz, fon, H. bonosu, devlet tahvili, fon, borsa döviz tevdi hesabı Gerçek kişilerin 2013 yılında elde edecekleri bu tür gelirle tutarı ne olursa olsun beyana tabi değil. 2023 yılına girerken vergiler, harçlar ve cezalarla ilgili önemli artışlar oldu. TTK değişti, şimdi top işverenlerde. Yeni gelir vergisi yasa taslağı hazırlandı çok önemli düzenlemeler var. Emlak vergisi 2013 yılında yüzde 7,8 oranında arttı. Emeklilere bir konutları olması ve brüt 200 m2’yi aşmamak koşuyla 2013’de emlak vergisi yok” dedi.
 
 
Ekonomi Profesörü Dr. şükrü Kızılot, slaytlar eşliğinde işadamlarını ve konukları bilgilendirmeye devam etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz