Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Katkısı Büyük Olacak…

30 Nisan 2012 Pazartesi, 10:08
Katkısı Büyük Olacak…

Hatay Sanayici ış Adamları Derneği’nin (HASıAD) “2012 Girişimcilik ınovasyon ödül Töreni ve üye Kabul Töreni” Antakya Anemon Otelde Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de katılımı ile gerçekleşti.

 
Törende konuşan Adalet Bakanı Ergin, ülkemizde, son 9 yılda önemli değişimler yaşandığını ve bu süreçte Hatay’da da çok önemli ilerlemeler sağlandığını belirterek, dönüşüm çalışmalarının yeni başlatılmış olmasına rağmen ıskenderun Limanı’nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu kanıtladığını söyledi.

Limanın yeni iskelelerle desteklendiğini belirten Ergin, “ıskenderun Limanı Mersin Limanı’nın iki katı büyüklüğünde bir kapasiteye sahip olacak durumda. Limandan beklediğimiz ivme bizim tahminlerimizin üzerinde. Payas, Dörtyol ve Erzin bandında yatırım yapacak bir karış mekan kalmamış. Yurt dışından gelen malları depo edecek yeterli yerler yok. Bunun için Amanos Dağları’nda tüneller açarak limanın Hassa, Islahiye, Kilis, Urfa ve Adıyaman’a açılmasını sağlayacağız. Altı aydır yapılan çalışmalarla birkaç alternatif üzerinde çalışıldı. 

Bugün ilimize gelen Ulaştırma Bakanı ve Maliye Bakanı ıskenderun-Hassa-Ardıçlı istikametinde çıkacak olan projenin sözünü verdiler.  Hatay Havaalanı buraya nasıl pozitif bir katkı sağladıysa bu proje de daha da büyük bir katkı sağlayacaktır.

Kuzey Afrika’da başlayıp Ortadoğu’yu ve komşumuz Suriye’yi etkisi altına alan Arap Baharı’nın kendilerini daha fazla tedbir alamaya zorladığını belirten Ergin, bu coğrafya’nın barış ve kardeşliğin coğrafyası olduğunu ifade ederek, “Bu coğrafyada bu iklimi bozmak isteyen kim olursa olsun ona karşı mücadele etmek zorundayız.” Dedi.

Ergin son olarak, sanayici işadamlarının işlerini kolaylaştırmak için ellerinden gelen çalışmayı yaptıklarını ve bazı eksiklikleri olmasına rağmen her türlü imkanı sunmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

17 yılı geride bırakan bir sivil toplum örgütü olduklarını belirten HASıAD Başkanı Gülay Gül ise konuşmasında, amaçlarının; çağdaş uygarlık seviyesini hedef alarak, ülkemizin ve ilimizin kalkınmasına katkı sağlamak, sosyal hukuk devletini esas alarak işadamlarının sorunlarına çözüm oluşturmak ve özel girişimciliği yaymak olduğunu söyledi.

2012 yılının iş dünyası ve ülkemiz için önemli adımların atıldığı bir yıl olduğunu belirten Başkan Gül, “yakın bir tarihte açıklanan cari açığın azaltılması amacıyla işalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin ülkemizde yatırım üretimlerinin arttırılmasını, teknolojik dönüşümü sağlayacak yüksek ve orta ileri teknoloji içeren yatırımların desteklenmesini hedefleyen teşvik paketine HASıAD olarak büyük destek ve önem veriyoruz.” Dedi.

Açıklanan paketin; adil, rekabet unsurları ile çelişmeyen, bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak, ölçek ekonomisini özendirecek ve yenilikçilik kapasitesini güçlendirecek düzeyde olmasını temenni ettiklerini dile getiren Gül, Teşvik sistemi ile getirilmesi ön görülen söz konusu yasal düzenlemelerin bütün sektörlere eşit şartlarda uygulanması gerektiğini düşündüklerini ve beklediklerini söyledi.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından ınovasyon ve Girişimcilik ödülleri sahiplerini buldu. ınovasyon ve Girişimcilik ödülleri AKM Matbaacılık, Cryocan, Beyza Piliç ve Zafer ınşaat’a verildi.

Derneğe yeni katılan; Emir, ıbrahim Yaman, Ahmet Cüceoğlu, Mehmet Ben, Nihat Kılıç, Necmettin Karaoğlan, Mehmet öztoprak, Murat Hayzaran, Ahmet Taner ve Mehmet Ali Gönenç’e de üyelik rozetleri takıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz