Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Karanlığa Savaş Açmış Güçlü Kalemdi…

26 Ocak 2012 Perşembe, 09:55
Karanlığa Savaş Açmış Güçlü  Kalemdi…

Birtakım çalışmalar yapmak üzere ilimizde bulunan CHP Ankara Milletvekili ve TBMM ınsan Hakları ınceleme Komisyonu üyesi Levent Gök, 19 yıl önce hain bir saldırı sonucu öldürülen Uğur Mumcu’nun karanlığa savaş açmış bir aydın ve güçlü bir kalem olduğunu ifade ederek faillerinin hala bulunamamış olmasının üzüntü verici olduğunu söyledi.
 
 
 
 
CHP Hatay ıl Başkanlığı binasında düzenlenen Uğur Mumcu’yu anma toplantısında, konuşan Gök, öldürülmesinin ardından 19 yıl geçmesine rağmen kaleme aldığı köşesi ve kitaplarıyla yaydığı düşüncelerin ve ilkelerin hala unutulmadığını, yollarını aydınlattığını ve bugün bile sevenlerinin onun adı etrafında birleştiğini dile getirdi.
 
 
bir gazetecinin ölümünün üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen hala bu derecede hatırlanmasının ve anılmasının dünyada ender görülen bir olay olduğunu belirten Gök, “Uğur Mumcu karşılaştığı her yolsuzluğun ve haksızlığın üzerine, gazetecilik mesleğinin gerekliliklerinden ve ilkelerinden taviz vermeden, cesaretle gitmesini bilen, araştıran, belgeleyen ve aydınlatan cesur bir kalemdi. Hiçbir zaman korkmadı, her türlü yolsuzluğu araştırdı, ortaya çıkardı. Laik cumhuriyeti ödünsüz savunan Mumcu, ülkesindeki siyasi gelişmeleri yakından takip ediyor, irdeliyor, bütün yazılarında ve kitaplarında ülkemizin sağ iktidarlar tarafından hangi noktalara getirildiğinin çok iyi analizini yapıyor, bugünü görmüş gibi hepimizi uyarıyor idi. çünkü o halktan ve ülkesinin gerçeklerinden kopmadan yazan bir aydındı.”
 
 
Konuşmasının sonunda Uğur Mumcu, çetin Emeç, Abdi ıpekçi, Ahmet Taner Kışlalı, Onat Kutlar, Muammer Aksoy ve adını hatırlayamadığı daha birçok aydının ülkenin karanlık güçleri tarafından yok edilmeye çalışıldığını ifade eden Gök, ancak aslında bu aydınların hiçbirinin ölmediğini, sadece beden olarak aralarından ayrıldığını, düşünceleri ve ruhlarıyla her zaman yollarını aydınlatarak yol göstereceklerini ve yaşayacaklarını söyledi.
 
 
Toplantıya CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, ıl Başkanı Servet Mullaoğlu, Antakya ılçe Başkanı Mevlüt Yeşildal da katıldı. H.Bozok

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz