Son Dakika
11 Aralık 2017 Pazartesi

Karahan:Bilgiye ulaşmak hiç zor değil…

25 Kasım 2014 Salı, 10:46
karahan-asya-gazetesi-com

Atatürk’e “Başöğretmen” ünvanı verilişinin 86. yıldönümü olan 24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Antakya’da da törenle kutlandı.

Hatay Kültür Merkezi salonundaki törene Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya, Defne İlçe Kaymakamları, Vali Yardımcıları, daire müdürleri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Mehmet Çiçekli ile emekli olan öğretmenler adına Mehmet Darıca birer konuşma yaptılar.

KARAHAN: 382.453 ÖĞRENCİMİZE 18.698 ÖĞRETMENİMİZLE HİZMET VERİYORUZ

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Hatay’da bulunan resmi ve özel toplam 1.178 eğitim öğretim kurumunda 382.453 öğrenciye karşılık 18.698 öğretmenle hizmet verdiklerini söyledi.

En ücra köşedeki köy ile şehir merkezinde her şartta öğretmenler olarak sınıfta olduklarını hatırlatan Müdür Karahan, “Ailelerin en kıymetli varlıkları olan çocukların bizlere emanet edildiğinin bilincindeyiz. Onların kıymetini çok iyi biliyoruz. Her çocuğun arkasında Anne, Babalarının emekleri, uykusuz geceleri ve gözyaşlarının olduğunun farkında olarak yaklaşıyoruz” dedi.

ÇOCUKLAR OKUMA-YAZMA BİLMEDEN BİLGİSAYAR KULLANMAYI ÖĞRENEREK OKULA GELİYORLAR

Günümüzde bilgiye ulaşmanın çok kolaylaştığına dikkat çeken Müdür Karahan, “Artık çocuklar okuma-yazma bilmeden bilgisayar kullanmayı öğrenerek okula geliyorlar. Bu nedenle Bakanlığımızda davranışçı eğitim yaklaşımından yapılandırmacı eğitim yaklaşımına geçerek çağın gereğine uymuştur. Artık öğretmenlerimiz öğrencilerimize bilgiye ulaşmada rehberlik yapıyor ve bilgiyi kullanmayı öğretiyorlar. Her ne kadar google her şeyi bilse de hiçbir zaman öğretmenin sınıftaki sesi, nefesi, insani sıcaklığı ve alın terinin, rol modelliğinin yerini alamayacaktır” ifadesin bulundu.

Bu güzel öğretmenler gününde her türlü zor şartta yılmadan halen görev yapan, öğrencilerinin dertleriyle dertlenen öğrencileriyle ağlayan, öğrencileriyle gülen fedakar meslektaşlarına başarılar dilediğini belirten Müdür Karahan, “Görev uğruna canını veren şehit öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. 1928’den itibaren eğitim seferberliği başlatarak Başöğretmenimiz olan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

TOPACA: ÖĞRETMENLER GÜNÜN KUTLAMANIN MUTLULUĞU İÇİNDEYİZ

Hatay Valisi Ercan Topaca da konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verilişinin 86. yıldönümünü ve bu anlamlı günün “Öğretmenler Günü” olarak kutlamanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi.

Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında gelen öğretmenliğin; emek, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli, saygın bir meslek olduğuna dikkat çeken Vali Topaca, “Kendini geliştiren ve ufku açık öğretmenlerimiz sayesinde ülkemiz, çağdaş medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarak Atatürk’ün belirlediği aydınlık yolda yürümeye devam edecektir.

Günümüzdeki eğitim ve bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak öğretmenlerin bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması sürecindeki öncü rolü geçmişte olduğu gibi bugün de sürmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından şiirler okundu, mesleğe yeni başlayan öğretmenler yemin etti ve emekli öğretmenlere hizmet şeref belgelerinin verilmesi, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle tören son buldu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz