Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Kanser hastalarına müjde…

04 Haziran 2014 Çarşamba, 08:52

Antakya Devlet Hastanesi (Eski SSK Hastanesi) Ek hizmet binasında kanser hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere PET/CT biriminin kurularak vatandaşların hizmetine girdiğini belirten Hatay İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ömer Akın; “İlimizde bu cihazın olmadığından dolayı hastalar il dışına gitmek zorundaydı.  Kanser hastalarının artık il dışına gitmesine gerek kalmamıştır” dedi.

PET/CT birimi hakkında bilgi veren Hatay İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ömer Akın; “Günlük olarak birimimizde 10 hasta kabul edilebiliyor. Kanser hastalarının her türlü tedavilerinin izlenmesinde, her tedavi sonrası durumda, evrelemede, hangi programa sabit tutulacağını ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesini sağlayan bir cihazdır. İlimizde olmadığı için hastalarımız il dışına gitmek zorundaydı.

Artık kurulan PET/CT birimimizle birlikte kanser hastalarının il dışına gitmesine gerek kalmamıştır. Bu cihaz ülke genelinde her 5 milyon nüfusa göre 1 adet cihaz planlanmışsa, şu anda 1 milyon nüfusa göre hastanemize 1 adet cihaz kazandırmış olduk. Bu cihaz kanser hastalarının tedavisi için çok kıymetli bir cihazdır. MKÜ Araştırma Hastanesi’nin bu hizmete başlayacağını duyduk. Ancak ilk olarak hizmete başlamak bize nasip oldu.

PET/CT birimimizde uzman doktorlarımız görev yapacaklardır. Bu sebeple burada çalışan uzman doktorlarımızın ve hastane görevlilerimizin hepsinin Hatay halkına verecekleri bu hizmet için teşekkür ediyorum. Bu cihazın kazanılmasında emeği geçen Sağlık Bakanlığımıza, Hatay’da ki bütün sağlık kuruluşlarına, hastane başhekimlerine ve yöneticilerine, sağlık çalışanlarımızın hepsine teşekkür ediyorum. Hastanemize ve halkımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından PET/CT biriminde kanser hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere cihazın tanıtımı ile ilgili sunum gerçekleştirildi. Yapılan sunumun ardından Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ömer Akın, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Dr. Bayram Kerkez, Nükleer Tıp Uzmanları ve uzman doktorlar cihazı yakından incelediler.

CİHAZ HANGİ TEDAVİLERDE KULLANILABİLİR

Kanser hastalarının görüntülenmesinde, Meme kanseri, Akciğer kanseri, Mide kanseri, Lenfoma (Kan kanseri), Ağız kanserleri, Karaciğer kanserleri, Kadın genital organ kanserleri gibi kanser hastalıklarının çoğunda kullanılabilir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz