Son Dakika
23 Mart 2018 Cuma

Kamu Emekçileri Cumartesi Adana mitinginde buluşuyor…

26 Mayıs 2016 Perşembe, 23:32

 EMEK PARTİSİ HATAY ÖRGÜTÜ; “DEMOKRASi, BARIŞ, LAiKLiK VE iNSANCA YAŞAM iÇiN 28 MAYIS’TA ADANA’DAYIZ” açıklamasında bulundu.

 

EMEK PARTİSİ (EMEP) İSKENDERUN İLÇE BAŞKANI TUGAY DEMİR imzasıyla yapılan açıklamada; “Kamu Emekçileri; Laik eğitim ve yaşam; iş güvencesi, baskı, sürgün ve işten atmaların son bulması talepleriyle 28 Mayıs’ta Adana’da Bölge mitingi düzenliyor. Emek Partisi olarak; demokrasi, barış, laiklik ve insanca yaşam için bütün işçi, emekçi, her milliyet ve inançtan halk güçlerini KESK’in 28 Mayıs Cumartesi saat 16.00’da Adana’da düzenleyeceği Bölge mitingine katılmaya çağırıyoruz.” Denildi.

Açıklama aynen şöyle: “Daha önce Meclis Başkanı, ‘laiklik’ ilkesinin anayasadan çıkarılması gerektiğini açıklamış,  ardından milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmış ve aynı gün ‘kiralık işçilik yasası’ onaylanıp resmi gazetede yayınlanmıştır. Her gün gömülen onlarca Kürt ve Türk genci ise artık birer rakamdan ibaret duruma geldi.

Olup bitenler bir kez daha göstermiştir ki “Barış, laiklik ve demokrasi” talepleri iç içe geçmiştir. İşçi sınıfı ve emekçilerin çıkarını temsil Emek Partisi, halkımızı bu saldırılar karşısında birleşmeye ve mücadeleye çağırıyor.

Kamu Emekçileri ‘Laik eğitim ve yaşam; iş güvencesi, baskı, sürgün ve işten atmaların son bulması’ talepleriyle 28 Mayıs’ta Adana’da Bölge mitingi düzenliyor.

Baskı, sürgün, işten atmalar sadece kamu emekçilerinin sorunu değildir! Kürt illerinde geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana süren çatışmalar, kentlerin tank ve toplarla kuşatılması ve sokağa çıkma yasakları milyonlarca insanın en temel kamu hizmetlerini almasını da engelledi.

Okullar, hastaneler kışlaya, karakola çevrildi. Yetmedi, ağır savaş ve kuşatma koşullarında halka hizmet vermeye çalışan kamu emekçileri havuz medyası tarafından hedef gösterildi. Ardından Bölge’de savaşa karşı barışı savundukları, halka hizmet götürmeyi istedikleri için eğitimci, sağlıkçı, belediye çalışanı ve diğer kamu alanlarında hizmet veren on binlerce kamu emekçisi hakkında soruşturmalar başlatıldı.

Facebook’ta yazdıkları, fotoğraf paylaştıkları, Kürtçe konuştukları gibi sudan bahanelerle yüzlerce kamu emekçisi ya görevden atıldı ya da sürgün edildi.

O yüzden iş güvencesi talebi ve baskı, sürgün ve işten atmaların son bulması mücadelesi sadece Kamu emekçilerinin sorunu değil; barış, demokrasi ve insanca yaşam isteyen bütün halk güçlerinin sorunudur.

 

Erdoğan-AKP yönetimi son yıllarda giderek artan biçimde, Türkiye toplumunun laiklik, modern yaşam, kadınların eşitlik mücadelesinin sınırlı kazanımları ve insan haklarına savaş açmıştır. İlkokuldan üniversiteye kadar tüm eğitim sistemini laik kazanımlardan arındırmakta, faşizmin ve Orta Çağ gericiliğinin gelenek ve normlarına göre yeniden düzenlemektedir.

‘Sıbyan okulları’, Kur’an kursları açılmasını teşvik ederek, dini amaçlı vakıfları, dernekleri, Diyanet İşleri Başkanlığını, milli eğitimin asil unsurları olarak görevlendirerek eğitimin ‘IŞİD’ci nesiller yetiştirilmesi’ne yol verecek biçimde yeniden yeniden örgütlenmektedir. Laik yaşam değerlerinin itibarsızlaştırılması, bilimin reddedilmesi, üniversitelerin ‘milli ve yerli üniversiteler’ olarak yeniden biçimlendirilmesi için her gün yeni adımlar atılmaktadır.

Laiklikle her dinden, mezhepten ve inançtan insanların birbirlerinin inancına saygı temelinde birlikte yaşaması mümkün olacaktır. Çünkü ancak gerçek anlamda laiklik halklarımızın inançlarının siyasi çıkarlara alet edilmesinin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Laiklik devletin dine hiç karışmaması, dinin alanına, hiç girmemesidir. Yani laik devlet dine, inanca müdahale etmez, din de devletin işlerine karışmaz.

Yani Laiklik, birilerinin iddia ettiği gibi inançları engellemeyeceği gibi, Sünnilik başta olmak üzere bütün inançları siyasi çıkar peşindeki çevrelerin zincirlerinden kurtaracak, gerçek bir inanç özgürlüğünü sağlayacaktır. O yüzden Laiklik, tıpkı barış ve demokrasi gibi halkların ve inançların eşitlik ve kardeşlik temelinde birlikte yaşaması için olmazsa olmaz bir önem taşımaktadır.

Demek ki, laiklik de sadece eğitimcilerin, kamu emekçilerinin değil; halklarımızın, her milliyetten ve inançtan işçi-emekçilerin savunması gereken bir değerdir.

Emek Partisi, demokrasi, barış, laiklik ve insanca yaşam için bütün işçi, emekçileri, her milliyet ve inançtan halk güçlerini KESK’in 28 Mayıs Cumartesi saat 16.00’da Adana’da düzenleyeceği Bölge mitingine katılmaya çağırıyor.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz