Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Kalemiz Yıkılıyor…

20 Kasım 2009 Cuma, 12:45
Kalemiz Yıkılıyor…

23 medeniyete ev sahipliği yapan ancak bu ev sahipliğinden geriye kalanları bir türlü koruyamayan Hatay’ da tarihi kalıntıların kaderi Anıtlar Yüksek Kuruluna kaldı. Hatay ıl Kültür ve Turizm Müdürü Nizamettin Duran, Tarihi Antakya kalesini kurtarmak için çalıştıklarını birinci derecede yapılacak işlerden sonraki süreçte ikinci derecede Antakya Kalesinin bulunduğu ve acil eylem planı dâhilinde olduğunu söyledi.
 

Duran, öncelikli olarak uzman bir ekibin alt yapı çalışması yapması gerektiğine vurgu yaparak, Turizm Bakanlığına bağlı Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünün ön çalışmasından sonra kendilerinin müdahale edebileceklerini ifade etti.

6. yüzyılda Justinianus döneminde sellerin akışını kontrol etmek için yapıldığı bilinen surların güne kadar kalan kısmı da yeterli kontrollerin yapılamaması nedeniyle yok olmaya başlaması başta Kalenin meşini duyarak gelen ziyaretçileri hayrete düşürdü.
 

Tarihi Antakya Kalesini gezmeye gelen Deniz Türkmen gördükleri karşısında şaşkınlığını gizleyemeyerek “Buraya ilk kez geliyorum daha farklı bir yer bulmak umuduyla geldim. Ama maalesef kale yok olmuş, var olan kalıntılarda bakımsızlıktan kendiliğinden tahrip oluyor. şöyle bir etrafa baktığımızda burası çöp yuvasına dönmüş. Buranın mutlak suretle kurtarılması gerekiyor” diye tepkilerini dile getirdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz