Son Dakika
20 Eylül 2018 Perşembe

Kadınlar Sokağa Döküldü

28 Temmuz 2011 Perşembe, 09:17
Kadınlar Sokağa Döküldü

Antakya Kadın Emeği Kolektifi üyesi kadınlar, Dörtyol’da töre cinayetine kurban giden Ceylan Soysal’ın öldürülmesini protesto etmek için Antakya Saray Caddesi’nde protesto yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşün ardından Ulus Meydanı’nda yaptıkları basın açıklaması ile ülke genelinde gerçekleşen kadın cinayetlerini kınadılar. 
 
 
Antakya Kadın Emeği Kolektifi adına basın açıklamasını okuyan Gülüzar Işık çay, işlenen töre cinayetleri yüzünden yasta değil, isyanda olduklarını ve kadın cinayetleri son bulana dek mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.
 
 
Kadınlar olarak endişeli olduklarını vurgulayan çay, “Dekolte giydiğimiz, aşık olduğumuz, boşanmak istediğimiz, yemek pişirmediğimiz, sevmediğimiz kişi ile evlenmediğimiz için yaşama hakkımız elimizden alındığı için öfkeliyiz. Medyanın, kadın cinayetlerini; işsiz koca, çılgın aşık başlıkları ile öyküleştirip olayların bütününü görülmesini engellediği için öfkeliyiz. Biz kadınlar erkek egemen sistemde bize çizilen kaderi kabullenmek istemiyoruz” dedi. 
 
 
üLKEMıZDE GüNDE 5 KADIN öLDüRüLüYOR
 
 
Kadın cinayetlerinde taraf olduklarının altını çizen çay, 19 Temmuz’da Dörtyol’da öldürülen Ceylan Soysal’ın cinayetinde taraf olduklarını belirterek, “Ceylan Soysal 21 yaşındaydı. Kocası tarafından terk edilmiş ve 1 yaşındaki kızı ile yalnız bir kadındı. 
 
Ailesine göre namusu korunmalıydı. Aile meclisi en uygun korumayı, genç bir kadın bedeninin toprak olmasında buldu” dedi. Türkiye’de kadın cinayetleri korkunç bir boyuta ulaştığını da belirten çay, “Yılda 2 bine yakın günde ise 5 kadın türlü bahanelerle öldürülmeye devam ediyor. 
 
Artık gizlenemeyecek derecede su yüzüne çıkan kadın katliamlarına karşı hükümet de bir şeyler yapma çabasında. Elektronik kelepçe, hadım yasası gibi yeni tartışmaları gündeme getirdi. 
 
Ama aynı hükümet Aile ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı’nı lağvedip yerine Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı’nı kurdu. Toplumun kanayan yarası olan kadın sorunu aile içine sıkıştırılarak biraz daha görünmez kılındı. Burada esasen görünmeyen başta kadının yaşam hakkı olmak üzere diğer tüm haklarıdır” açıklamasını yaptı.
 
 
KADIN CıNAYETLERı % 1400 ARTTI
 
 
Artan muhafazakarlık yüzünden kadın cinayetlerinin yüzde 1400 arttığını söyleyen çay, “cinsiyetçi medyanın, şiddet gördüğü için karokola başvuran kadınları evine göderen polislerin, haksız tahrik indirimi ile katilleri ödüllendiren yargının, şiddet gören kadınları korumayan vali, kaymakam ve devlet ile yetersiz sığınma evlerinin farkındayız. 
 
Bu suç ortaklarına isyan etmek için bugün alanlara indik. Bizler katillerin cezalandırılmasını istiyoruz ve sığınma evlerinin arttırılmasını, 18 yaşa çekilen bireysel silahlanmanın önünün kesilmesi, şiddet mağdurlarının adres, iş değişikliği imkânlarının sağlanması ve savcılığa başvuran kadınların dosyalarının acele ve özel bakılması gibi önlemlerin alınmasını istiyoruz. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz