Kadınlar pozitif ayrımcılık istiyor…

26 Mart 2015 Perşembe, 12:14
Kadınlar pozitif ayrımcılık istiyor…

Defne Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan Kadın Meclisi Yürütme Kurulu adına yapılan açıklamada, kadının TBMM’de yeterli oranda temsil edilmesi gerektiği kaydedilerek, siyasi partilerden kadınlara seçilebilir sıralarda yer vermelerini istedi.
Defneli Kadınlar adına, Bedia Öztürk’ün sözcülüğünde HGC’de toplanan Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Üyeleri; Nilgün Karasu, Sibel Hakverdi, Jale Mansuroğlu, Nursel A.Büyükaşık, Sune Zeytun, Roya Yeşil, Funda Demir Yahyaoğlu adına kaleme alınan ortak açıklamada, amaçlarının; kadınların bilimsel, teknolojik, sanatsal, sosyal, kültürel ve toplumsal yaşamda söz sahibi olmalarını sağlamak olduğunu bildirdi.
Defne Kent Konseyi Kadın Yürütme Meclisi adına kaleme alınan ortak açıklamayı okuyan Bedia Öztürk, Kadın Meclisi olarak tüm siyasi partilere eşit uzaklıkta ve tarafsız olduklarını, dil-din-ırk-etnik köken-felsefi düşünce ayrımcılığı yapmadıklarını, temel insan hak ve hürriyetleri, özgürlük, eşitlik, kardeşlik temelinde çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Defneli Kadınlar adına, yaklaşan seçimler öncesinde siyasi partilere çağrıda bulunduklarını hatırlatan Sözcü Bedia Öztürk, siyasette kadın katılımının her geçen yıl geriye gittiğini savundu ve şu bilgileri verdi:
“Ülkemiz siyasete katılımı açısından 1935 yılında dünyada 2. Sırada iken günümüzde 96 ülke arasında 90.sırada bulunmaktadır. 535 milletvekilinin 77’si, 26 Bakanın 1’i, 81 Valinin 2’si, 25 Müsteşarın 1’i, 30 Büyükşehir Belediye Başkanının 3’ü, 174 Rektörün 14’ünün kadın olduğu, 43 ilde ise kadın milletvekilinin bulunmadığı ülkemizde, kadınların hak ettiği yerde olmaması ve kadın haklarının ihlal edilmesi şaşırtıcı değildir.”
Sözcü Bedia Öztürk, kadın-erkek eşitliğinin Meclis’teki temsilde de yerini bulması gerektiğini belirttiği açıklamasında şunları kaydetti:
“Yasalar, tek başına bu sorunun çözümü için yeterli değildir. Önemli olan kadın-erkek eşitliğinde, toplumsal cinsiyet eşitliğinde toplumsal bir zihniyet dönüşümünün yaşanması ve bunun sağlanmasıdır. Toplumda kadın-erkek eşitsizliğini ve kadının baskı altına alınmasını meşrulaştıran zihniyet, kadının ikinci planda kalmasının ve kadına yönelik her türlü şiddetin sorumlusudur. Bu nedenle kadınların siyaset içerisinde çok daha etkili bir güç olarak yer alması bir ihtiyaçtır. Kadına yönelik şiddet, yoksulluk ve ayrımcılığın ortadan kalkması için kadının siyasetteki gücünün büyümesi zorunluluktur.”
Defne Kent Konseyi Kadın Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Bedia Öztürk, açıklamalarının son bölümünde de şunları söyledi:
“Bu nedenle, 2015 genel seçimlerinde, temsilde adaleti ve eşitliği sağlamak için tüm siyasi partilere seçilebilir sıralarda eşit sayıda kadın aday göstermeleri çağrısı yapıyoruz. Demokrasi için kadın adaylara yer verin. Kadın adayların desteklenmesi ve siyasette daha çok kadın olması durumunda siyasi üslup iyi yönde değişecek ve kadın sorunlarına daha hızlı ve etkin çözüm üretilebilecektir. Mecliste kadınlar olsun istiyoruz. Adalet, eşitlik, demokrasi istiyoruz. Taleplerimizin ve mücadelemizin kadın her alanda eşit duruma gelene ve kadının insan hakları gerçekleşene kadar devam edeceğini belirterek, siyasi partilere çağrımızı yineliyoruz, göstermelik değil, seçilebilir sıralarda eşit sayıda kadın aday istiyoruz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz