Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Kadınlar Çağdaşlığın Güvencesidir…

08 Mart 2010 Pazartesi, 13:14
Kadınlar Çağdaşlığın Güvencesidir…

 Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda “kadınlar çağdaşlığın güvencesi” olduğunu belirtti.

Mustafa Kemal üniversitesi Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada Rektör Canda’nın 8 Mart Dünya Kadınlar gününe kutladığı belirtilerek, kadınların ülkelerin gelişmesinde, çağdaşlaşmasında ve sağlıklı bir toplumun yetiştirilmesinde büyük emekleri olduğu vurgulandı. Rektör Canda “Kadının özgürleşmesi üretime katılması ile yakından ilgilidir. Kadınlar üretime katıldıkça ülkeler zenginleşmektedir.
 
Gelişmiş ekonomilere baktığımızda çalışan kadınların sayıları sürekli artmaktadır. Avrupa Birliğinde 2000 yılından sonra yaratılan 8 milyon istihdamın 6 milyonunu kadınlar yerleşmiştir. ABD’de çalışanların yüzde 49.9’nu kadınlar oluşturuyor. AB ve ABD’de yüksek öğretime bitirenlerin yüzde 60’ı kadınlardır. çalışan kadınların sayısı erkeklerle eşitlendiğinde ülkelerin zenginlikleri artacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre kadın-erkek çalışanların sayıları eşitlendiğinde ıtalya’da yüzde 21, ıspanya’da yüzde 19, Japonya’da yüzde 16, ABD’de yüzde 9 oranında Gayri Safi Milli Hasılada (GSMH) artış olacaktır.
 
        Türk kadının gelişen çizgini baktığımızda cumhuriyetin kurulması ile birlikte önemli değişiklikler olmuştur. Tüm olumsuzluklara karşın kadınlarımızın üretime katılışları sürekli artmaktadır. Bazı iş kollarında çalışanların yarıdan fazlasını kadınlar oluşturuyorlar. Kadınlarımızı daha fazla üretime katılmaları, özgürleşmeleri için eğitim alanında pozitif ayrımcılığa yer verilmelidir. Kişisel becerilerinin geliştirilmesi için sürekli eğitim programları uygulanmalıdır. Kadınlarımızın sokağa çıkmaları, üretime katılmaları ve özgür bireyler olmaları için çabalarımızı arttırmalıyız.
 
       Başta Atatürk olmak üzere; cumhuriyetin önderleri, kadınlarımızın özgürleşmesinin ne kadar önemli olduğunu hissetmişler ki; dünya kadınları içinde öncelikli olarak kimlik kazanmasına sağlamışlardır. Cumhuriyetin kurulması ile başlatılan kadınların özgürleşme süreçleri kesintisiz olarak sürdürülmelidir. Bu duygularla kadınlarımızın “Kadınlar Gününü”  kutluyorum. 

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz