Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Kadına şiddet sona ersin…

27 Kasım 2013 Çarşamba, 10:14
Kadına şiddet sona ersin…

CHP Antakya Kadın Kolları Başkanı Bilgen Duman, “Kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınmasını istiyoruz” dedi.
 
25 Kasım Kadına Yönelik şiddete Mücadele günü nedeniyle dün CHP binası önünde basın açıklaması yapan Duman, “25 Kasım Kadına yönelik şiddete mücadele günü ve içlerindeki yalnızlaşmalardan, sokakta cinayetlere, medyanın cinsiyetçiliğinin mobbinge, çatışmalı bölgelerde toplu tecavüzlerden kadınları anma ve anlama günüdür” dedi.
 
şiddetle nasıl başa çıkabileceğimizi, karar vericilerin bu konuda bir ileri iki geri adımlarını, uluslar arası yükümlülükleri, yasal güvence ve güvencesizliği, şiddet suçuna karşı cezayı ve cezasızlığı konuşma günü olduğunu hatırlatan Duman, “Bu tarih aynı zamanda savaşa, sömürüye, yoksulluğa karşı bir başkaldırının öyküsüdür. Bizler Devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını, şiddete uğrayan kadınlar için başvuru ve sığınma evlerinin sayısının artırılmasını, ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek ve yasal yardımın yapılmasını, Kadınların ekonomik özgürlüğü için çalışmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, sosyal güvenlik, parasız eğitim ve parasız sağlık hakkından yararlanılmasının sağlanmasını, medyanın, kadınlara yönelik şiddeti teşvik edici yayınlar üzerinde kendi oto-denetim mekanizmasını kurarak kadınlara yönelik şiddet bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçmesini. Kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanmasını ve caydırıcı yasal tedbirler alınmasını istiyoruz.
 
Kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, emek gücümüzün sömürülmesine, ucuz ve yedek işgücü olmaya, güvencesiz esnek çalışmaya, nefret cinayetlerine, ötekileştirilmeye, cinsiyetçi bakış açısına, inkâr ve linç politikalarına yeter artık diyoruz. Kadına şiddete son diyoruz” açıklamasında bulundu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz