Kadın Sorunları Bitirilmiyor…

10 Mart 2014 Pazartesi, 10:11
Kadın Sorunları Bitirilmiyor…

KESK binası önünde toplanan Hatay KESK Kadın Platformu üyeleri Antakya Belediye Parkına slogan atarak yürüdüler.

Belediye parkında gerçekleşen Davullu-zurnalı eylemde Hatay KESK Kadın Platformu adına basın açıklaması okuyan Gülşen Gülmez Pancar, Dünya Emekçi Kadınlar Günün 157. yılındayız. 8.Mart.1857.Amerika’daki dokuma işçisi kadınlar, eşit işe eşit ücret ve 8 saatlik iş gücü taleplerinin bedelini, canları ile ödüyorlar.129 kadın işçi yanarak ölüyor. Yaşasın 8 Mart’ı yaratanlara aradan geçen 157 yıla rağmen, kadınlar hala güvencesiz, esnek, düşük ücretle, kayıt dışı çalışmakta, her türlü şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmaktadır” açıklamasında bulundu.

Biz kamu emekçisi kadınlar, kamu hizmetlerinin özelleştirildiği, esnek kuralsız, güvencesiz performansa dayalı çalışmanın yaygınlaştığı, iş Yükümüzün her geçen gün arttığı bu ortamda, torba yasa ve kanun Hükmünde kararnamelerle, düşük ücretle çalışmaya zorlanmakta ve işsizliğe mahkûm edilmek istenmekte olduklarına dikkat çeken Pancar, açıklamasını şöyle sürdürdü:”Kadın olduğumuz için, çalıştığımız ışyerlerinde, bir taraftan yükselme ve terfilerde, ayrımcılığa maruz kalırken, diğer taraftan tacize, şiddete ve mobbinge uğramaktayız. Bütün bunların yanında, sosyal devletin sorumluluğu olan ve toplumsallaşması gereken ev işleri, çocuk, yaşlı ve hasta bakımı, sadece kadınların yapması gereken işler haline gelmiş durumdadır.

AKP hükümetinin bir yanı ile piyasacı diğer yanı ile muhafazakâr politikaları, biz kadın emekçileri, toplumsal yaşantıdan dışlayarak, eve hapsetmeyi hedeflemektedir. Bir taraftan, sosyal haklarımız kısıtlanırken diğer taraftan iş yerlerinde, ücretsiz kreşlerin olmadığı koşullarda AKP hükümeti bizlere 3 çocuk tanımlamaktadır.

Kadınların özel ve toplumsal yaşamda yükselttikleri hemen her itiraz, karşı duruş erkek-devlet-polis şiddeti ile bastırılmaya çalışılmaktadır.
Kadınların insanlık dışı yöntemlerle, vahşice, toplumun, devletin gözü önünde öldürülmesi ve son 5 yılda kadın cinayetlerinin % 1400 artması, bu cinayetlerin yargı eli ile tahrik adı altında, indirimlerle serbest bırakması, kadınları öldürenleri cesaretlendirmekte, kadın cinayetlerini körüklemektedir.

Kadınlar, yaşamın her alanında baskı-şiddete maruz kalmakta ve kadınlara bunu kader olarak kabul edilmesi gerektiği, vaaz edilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz