Kadın Girişimci Okulu; Hatay mezunlarını verdi…

24 Mart 2016 Perşembe, 10:14

Garanti Bankası ve BÜYEM’in “Kadın Girişimci Yönetici Okulu” Hatay mezunlarını verdi.

Garanti Bankası ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin (BÜYEM) Hatay’da, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) işbirliğiyle düzenlediği Kadın Girişimci Yönetici Okulu’nun 69 mezunu, sertifikalarını aldı. ATSO’da gerçekleştirilen ve 5 hafta süren eğitimlerde, kadın girişimcilerin bilgi birikimini ve vizyonunu geliştirmek hedeflendi. Eğitimi tamamlayanlara sertifikaları, 22 Mart Salı günü düzenlenen törenle verildi. Etkinliğe; ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, Hatay Girişimciler Derneği Başkanı Meryem Işık Narin, BÜYEM Sosyal Sorumluluk Projeleri Direktörü Dr. Işıl Keskin Şahan ve kadın girişimciler katıldı.

 

Törende yaptığı konuşmada Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesiyle ilgili bilgi veren Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, “Garanti, kadın girişimciliğini farklı bir segment olarak ele alan ilk banka, çünkü, kadınların ülke ekonomine ve istihdama katacağı değeri çok iyi biliyoruz. Kadın girişimcileri güçlendirmek amacıyla 2006’da başladığımız çalışmaları; cesaret, eğitim, finansman ve yeni pazarlara açılma olmak üzere 4 temel alanda yoğunlaştırdık. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’yle 2012’de başlattığımız Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesiyle, 15 ilde 1.500’ü aşkın kadın girişimciye ücretsiz eğitim verdik. Kadın girişimcilerin mesleki donanımını ve iş hayatındaki varlığını güçlendirmeyi, kalıcı ve sürdürülebilir kılmayı en önemli önceliğimiz olarak görüyoruz. Yoğun iş temposuna ara vererek eğitime katılan kadın girişimciler, öğrendikleriyle çevresinde fark yatacak. Başarıları, yeni girişimci kadınların yolunu aydınlatacak. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’a ekonomik açıdan değer katacağına inandığımız kadın girişimcilerin sertifalarını vermekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

 

BÜYEM Merkez Müdürü Dr. Tamer Atabarut görüşlerini, “Sosyal sorumluluk projesi olan Kadın Girişimci Yönetici Okulu kapsamındaki eğitimlerle, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurucu ortaklarının yanı sıra yönetiminde çalışan ikinci ve üçüncü kuşak kadın girişimcilere de ulaşmayı hedefliyoruz. Günümüzde işletmelerin uzun ömürlü olabilmesi ve kurumsallaşma yolunda doğru adımlar atabilmesi, ancak ‘stratejik yönetim felsefesi’ odaklı bir anlayışla gerçekleşebilir. Kadın Girişimci Yönetici Okulu’nda verdiğimiz eğitimlerin, ‘iş geliştirme’ yaklaşımını kadın girişimcilere şirket kültürü olarak benimsetmesini, aynı zamanda ‘kurumsal ve uzun ömürlü’ işletmelere zemin yaratmasını amaçlıyoruz. Kadın girişimcilerimize vizyoner bir kimlik sağlayan eğitimlerin, katılımcıların yönetsel ve kişisel becerilerini geliştirirken, bilgi düzeyini de artırdığını gözlemliyoruz.” ifadeleriyle belirtti.

 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ise “Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi, Garanti Bankası ve Hatay KAGİD işbirliğiyle düzenlemiş olduğumuz ‘Kadın Girişimci Yönetici Okulu’ projesiyle, ilimizdeki kadın girişimci potansiyelinin nitelik ve nicelik bakımından geliştirilmesini ve daha donanımlı hale getirilmesini amaçladık. Dünya nüfusunun %49,4 ünü kadınlar oluşturuyor. Bu orana rağmen kadınlar maalesef işgücünde düşük oranda temsil ediliyor. Girişimcilik ile ekonomik refah arasındaki doğrusal ilişkinin yadsınamayacağı görüşünden hareketle, erkek girişimcilere kıyasla düşük seviyede bulunan kadın girişimci sayısının artırılması gerektiğine inanıyorum. Artırılırken de girişimcilerimizin bu tarz etkin eğitimlerle daha donanımlı hale getirilmesini oldukça faydalı buluyorum. Kadının çalışma hayatında aktif olarak yerini alamadığı, iş gücüne etkin katılamadığı, üretime katılma noktasında veya yönetimin herhangi bir kademesinde söz sahibi olamaması halinde ülke olarak ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilemeyeceği, sosyokültürel değişimin ve gelişimin sağlanamayacağı inancındayım. Kadınlarımıza, iş hayatında rol verilince erkeklerden daha heyecanlı, azimli ve hırslı yol aldıklarını biliyoruz. Burada bizimle birlikte yer alan ve kapsamlı eğitime katılmaya hak kazanan iş kadınlarımızın, aldıkları bilgi ve kazandıkları deneyimle güzel işler başaracaklarına tüm kalbimle inanıyorum. Bu anlamda kadınlarımızın önündeki en büyük engel olan finansman sorununun çözümünde ise eğitimde büyük emeği geçen Garanti Bankası’nın aktif yer alacağına da inanıyorum.” dedi.

 

Hatay Girişimciler Derneği Başkanı Meryem Işık Narin, “Hatay Kadın Girişimciler Derneği olarak vizyonumuz, geleceğin iş dünyasını yapılandırmada etkin kadın girişimciler yaratmak, misyonumuz ise ekonomik değer yaratan kadın girişimci sayısını artırarak, mevcut kadın girişimcileri güçlendirerek dünyayla bütünleşmesini sağlamak, böylece ülke ekonomisine ve sosyal gelişime katkıda bulunmak. Ülkemizde uygulanan akademik eğitimde, gerçek hayatta gerekli olan yöneticilik misyonu ve altyapısı için yeterli bilgi birikimine ulaşılamıyor. Güçlü ve sağlam işletmelerin oluşması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için donanımlı olmak gerekiyor. Kadın girişimci olarak, iş hukuku, muhasebe, mevzuat, çözüm süreçleri gibi birçok konuda bilgi edinmemiz önemli. Dolayısıyla yönetici okulunda, eğitim ve bilgi paylaşımının yanı sıra kişisel gelişimimiz için uygun ortam da sağlandı.” şeklinde konuştu.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz