Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Kadın Cinayetleri Son Bulsun…

28 Kasım 2011 Pazartesi, 18:38
Kadın Cinayetleri Son Bulsun…

Antakya Kadın Platformu üyeleri, erkek egemen dünyada kadına yönelik şiddeti protesto etmek için Saray Caddesi boyunca sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi.
 
“Kadın cinayetleri son bulsun, Erkek vuruyor devlet koruyor, Eşit işe eşit ücret, Tacize Tecavüze Son diyoruz” sloganları ile Ulus Meydanına gelen Antakya Kadın Platformu üyeleri, 13 yaşında onlarca kişinin tecavüzüne uğrayan N.ç’nin davasını tiyatro oyunu ile sahneleyerek, ülkemizde kadına şiddetin boyutunu göstermeye çalıştılar.
 
 
Platform adına basın açıklamasını yapan Burcu çiçek “26 kişinin tecavüzüne uğrayan 13 yaşındaki N.ç’nin yargının da tecavüzüne uğradığını ifade ederek; N.ç. davasında hukukun vermiş olduğu cezai yaptırımlarla taciz ve tecavüzün normalleştirilmeye çalışıldığını açık bir biçimde kamuoyu nezdinde bir kez daha görmüş olduklarını söyledi.çiçek Açıklamasının devamında; “26 kişinin 13 yaşındaki bir çocuğa tecavüz ettiği ülkemizde, yer yerinden oynamalı ve suçlular ağır bir şekilde cezalandırılmalıdır. Ancak N.ç. sadece 26 kişinin tecavüzüne değil bir seferde yargının tecavüzüne uğramıştır. 13 yaşındaki çocuğa kendi rızası ile ilişkide bulunmuştur denilmesi kamu vicdanına sürülen başka bir leke olmuştur.
 
 
 Kemik yaşı ölçülerek yaşı 13’ten 15’e çıkarılarak N.ç’nin uğradığı tecavüz ve tecavüzcüleri aklamaya çalışılmıştır. Hüseyin üzmez davasında da görüldüğü üzere AKP Hükümeti döneminde taciz ve tecavüzü engelleme noktasında gereken önlemler alınmamış, aksine yaşanılan olayların üstü kapatılarak cezai indirimler uygulanmıştır” dedi.Kadına şiddet ArtmıştırKadınlara 3 çocuk doğurma emri veren AKP Hükümetinin bir yandan da günde 5 kadının öldürüldüğü bir dönemin yürütücüsü olduğunu belirten çiçek, “Gün geçtikçe artan kadın cinayetlerine çözüm üretmeyen AKP Hükümeti, kadına yönelik şiddetin tırmandığı bir yönetim sürecinin sahibi olmuştur. Geçtiğimiz günlerde Adana, Mersin ve ızmir’de öldürülen kadınların sığınma talep ettiğini biliyoruz.
 
Buna rağmen gerekli önlemleri alarak sığınma taleplerine cevap vermesi gereken ilgili merciler cevaplarını ancak kadınlar öldürüldükten sonra vermişlerdir. Buradan da anlaşılacağı üzere kadın, hükümet tarafından gözden çıkarılmış ve temel yaşama hakkı elinden alınmıştır.
 
 
Bir soru önergesi üzerine Adalet Bakanı kadın cinayetlerinin 2002’den 2009’a kadar % 1400 oranında arttığını 2002’de 66 kadın öldürülürken, bu sayının 2009 ‘un ilk 7 ayında 953’e ulaştığını açıkladı. Bu açıklamada AKP Hükümeti döneminde kadın cinayetlerinin büyük bir hızla arttığını görmekteyiz.
 
 
Son 8 ayda ise 143 kadın çeşitli bahanelerle öldürülmüştür. Bu cinayetlerin bir diğer nedeni de toplumsal cinsiyet rollerinin dayatmasının yanı sıra erkek egemen toplumun kanıksayan ruh hali olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz