Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Kadın Çiftçi Özkan Türkiye Beşincisi…

03 Aralık 2011 Cumartesi, 10:49
Kadın Çiftçi Özkan Türkiye Beşincisi…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 8 yıldır sürdürülen ”Kadın çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması” kapsamında Türkiye Finalinin Erzurum’da gerçekleştirildiği bildirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık ıl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre bu yıl Antakya Merkez ılçe Gökçegöz köyünden, bölge birincisi seçilen kadın çiftçi Rudiye özkan Türkiye finalinde de beşinci olduğu belirtildi.
 
 
 
Bakanlığın, kırsal kesimde yaşayan kadınların, tarımsal konulardaki eğitim çalışmalarına, gerekli kaynak sağlanarak destek verdiği, yapılan bu eğitim çalışmalarının sonucunu görmek, gerekli değerlendirmeleri yapmak, çiftçi kadınlar arasında gerekli iletişimi sağlamak için 8 yıldır ”Kadın çiftçiler Yarışıyor” adlı bilgi yarışmasının ülke genelinde düzenlediği kaydedildi.
 
 
 
 
ılk kez 2004 yılında yapılan bilgi yarışmasının, o yıldan itibaren her yıl düzenlendiği, yarışma formatının geliştirilerek, bu yıldan itibaren ”Kadın çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması” adı altında gerçekleştirildiği bildirildi.    
 
 
 
 
 Kadın çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması 2011 Yılı Türkiye Finalinin 9 ilin katılımıyla Erzurum’da yapıldığı, bölgeyi temsil eden kadın çiftçi Rudiye özkan’ın Türkiye finalinde de Türkiye beşincisi olduğu belirtildi.Hatay, Ordu, Kırklareli, Amasya, Ağrı, Diyarbakır, Ankara, çankırı ve çanakkale olmak üzere 9 bölge birincisi kadın çiftçilerinin katıldığı Türkiye finalinde çanakkale birinci, Ordu ikinci ve Amasya ili üçüncü, Ağrı ili dördüncü, Hatay’ın da beşinci olduğu kaydedildi.
 
 
 
 
Yarışmada, özkan’ın bölgeyi temsilen Türkiye finaline katılmak için yarışma formatı gereği ”Lavanta çiçeği Kır Kahvaltı Evi” konulu bir proje ile hazırlandığı bildirildi.Türkiye finalinde birinci olan çanakkale kadın çiftçinin hazırladığı projesine, bakanlıkça 40 bin TL hibe desteği sağlanacağı belirtildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz