Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Kaçakçı Konvoyundan Ateş Açıldı…

23 Ekim 2013 Çarşamba, 13:36
Kaçakçı Konvoyundan Ateş Açıldı…

Dün gece Hatay’da Suriye’den Türkiye’ye geçmeye kalkışan 30 araçlık bir kaçakçı konvoyundan Türk askerine karşı kaleşnikofla 40-45 el ateş açıldı. Karşılık verilmesi üzerine kaçakçılar hızla kaçarak uzaklaştı.TSK’dan yapılan açıklamaya göre, şanlıurfa Suruç’ta bulunan 3′üncü Hudut Alay Komutanlığı Kaya Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde dün gece saat 22.15 sularında, Suriye tarafından 20 kişilik bir grup Türkiye istikametine ilerledi ve 8 kişi mayınlı sahayı geçerek tel engele yaklaştı. Diğer 12 kişilik grup ise Suriye tarafında demiryolu üzerinde beklemeye devam etti.
 
Suriye’ye doğru kaçtılar
 
Hudutta görevli güvenlik birimleri tarafından tel engele yaklaşan 8 kişilik gruba sesle, düdükle ve havaya ateş açmak sureti ile ikazda bulunuldu. Bu sırada, Suriye tarafındaki demiryolunda bekleyen 12 kişilik grup tarafından, Türk güvenlik birimlerine hafif silahlarla 9-10 el ateş açıldı. Açılan ateşe makineli tüfek ve piyade tüfeği ile ateşle karşılık verildi. Bu durum üzerine, söz konusu grup, Suriye istikametine kaçarak bölgeden uzaklaştı.
 
Kaçakçı grup tespit edildi
 
Dün gece ayrıca Türkiye-Suriye hududunun Hatay Narlıca kesiminde bulunan, 2′nci Hudut Alay Komutanlığı şehit çavuş M.özeker Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, saat 20.00′den itibaren Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan yaklaşık 30 araçlık kaçakçı grup tespit edildi.
 
Kaleşnikofla ateş ettiler
 
Söz konusu kaçakçılara, Hudut Devriye unsurları tarafından hududa yaklaşmamaları yönünde uyarılar yapıldı. Ancak, kaçakçılar, yapılan uyarıları dikkate almayarak, hududa yaklaşmaya devam etti. Saat 20.05 sularında, Suriye tarafından üç farklı noktadan hududa yaklaşık 100-150 metre mesafeden, Kalaşnikof piyade tüfekleri ile Türk güvenlik birimlerine doğru 40-45 el ateş açıldı. Bu durum üzerine, bölgede bulunan üç adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) üzerindeki makineli tüfekler ve hudut hattında mevzilenmiş olan personel (Takviyeli Piyade Takımı) tarafından piyade tüfekleri ile ateşe ateşle karşılık verildi. çatışma yaklaşık 8 dakika sürdü.Türk güvenlik güçlerinin açtığı karşı ateş sonucunda, Suriye tarafındaki gruplar, hızla geriye doğru kaçtı ve dağıldı. Türkiye tarafındaki kaçakçı gruplar ise Reyhanlı/Beşarslan Köyü istikametine doğru ilerleyerek hudut hattından uzaklaştı. Olaylar sonucu, herhangi bir zayiat ve maddi hasar meydana gelmedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz