Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Kaçak Kuşlar Doğaya Bırakıldı…

13 Haziran 2011 Pazartesi, 09:44
Kaçak Kuşlar Doğaya Bırakıldı…

Hatay’da geçtiğimiz günlerde yapılan operasyon sonucu ele geçirilen kaçak 82 saka kuşu ile tedavisi tamamlanan bir şahin doğaya bırakıldı.
 
 
ıl çevre ve Orman Müdürü ıbrahim Yüzer, yazılı açıklamasında, Kırıkhan ılçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı denetimler sonucunda, Suriye uyruklu bir vatandaşın Türkiye’den Suriye’ye geçirmeye çalıştığı 82 adet saka kuşu ile yakaladığını belirtti.
 
 
Kuşların kendilerine teslim edildiğini ve Suriye uyruklu vatandaş hakkında idari para cezası uygulandığını ifade eden Yüzer, ele geçirilen kuşlarla birlikte daha önce kanadından yaralı halde bulunan ve Mustafa Kemal üniversitesi Veteriner Fakültesinde tedavisi yapılan şahini merkeze bağlı Alahan köyünde düzenledikleri etkinlikle doğaya bıraktıklarını bildirdi.
 
 
ıbrahim Yüzer, geçen yıl Doğa Koruma ve Milli Parklar şube Müdürlüğünce yapılan koruma ve kontroller sonucunda 6’sı Suriye uyruklu olmak üzere 11 kişi tarafından yakalanan 126 adet saka kuşuna el konulduğunu ve ilgililer hakkında yasal işlem yapıldığını anımsattı.
 
 
Yırtıcı kuşların azalması durumunda bitkilere zarar veren canlıların sayısının artacağına, bunun da birçok felakete yol açacağına dikkati çeken Yüzer, açıklamasında, vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz