Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Japon Heyeti AKıB’i Ziyaret Etti….

16 Şubat 2012 Perşembe, 16:48
Japon Heyeti AKıB’i Ziyaret Etti….

Berlin’de düzenlenen Fruit Logistica Fuarı’nı ziyaret ettikten sonra, Japonya’nın çeşitli bölgelerindeki narenciye, yaş meyve ve sebze sektöründe faaliyet gösteren toptancı şirketlerin yetkililerinden oluşan 17 kişilik bir heyet, bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Mersin’e gelerek AKıB’i ziyaret etti.
 
 
 
 
ülkemiz ile Japonya arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve çukurova Bölgesi’ndeki narenciye üretimi ve ihracatı ile ilgili bilgi almak amacıyla AKıB’i ziyaret eden heyet, görmüş oldukları misafirperverlikten duydukları memnuniyetlerini dile getirdi.
 
 
 
 
 
Görüşmeler neticesinde çok iyi bağlantılar kurup, iki ülke arasındaki ticareti artırmayı temenni ettiklerini belirten AKıB Genel Sekreteri ısmail çetin, “Uzun ve üstün gayret gösterilen çalışma sonucunda, geçen sene Japonya’ya ilk defa gerçekleştirilen greyfurt ihracatı ile dünyanın en gelişmiş ekonomisine sahip olan Japonya’ya yaş meyve sebze ihracatının kapısını araladık. Bundan sonra tüm yaş meyve sebze ve narenciye ürünlerimizin kısa sürede Japon pazarında yer almasını ümit ediyoruz” dedi.
 
 
 
 
Japonya’ya ihracatının, Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatı açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz da, “Japonya’nın gıda işalatına bakıldığında Türkiye’deki büyük potansiyelin harekete geçirilemediğini, Japonya’nın yıllık yaş meyve sebze işalatının Türkiye’nin toplam yaş meyve sebze ihracatına yakın olduğunu görüyoruz. ılerleyen süreçte, sizlerle olan görüşmelerimizin de katkısıyla Japonya pazarındaki payımızı artıracağımıza inanıyorum” diye konuştu.
 
 
 
 
 AKıB Genel Sekreter Yardımcısı ümit Sarı, Akdeniz ıhracatçı Birlikleri ve Narenciye Tanıtım Grubu ile ilgili olarak heyete bilgiler aktarırken, Japon heyet de ülkelerinin beklentilerini Türk ihracatçılarla paylaşarak, Japon ekonomisi ve narenciye pazarı hakkında bilgi verdi.
 
 
 
 
 
AKıB ziyaretinin ardından Japon heyet, Eren Tarım ürünleri ve özler Tarım ürünleri firmalarına ziyarette bulunarak, firmaların imal ettiği ürünlerin özellikleri, üretim teknikleri, fiyatları ile ilgili bilgiler alıp, incelemelerde bulundu. Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz