Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

ıstihdam Sorununun Nedeni Mesleksizlik…

08 Ekim 2011 Cumartesi, 14:17
ıstihdam Sorununun Nedeni Mesleksizlik…

Hatay Sanayici ve ış Adamları Derneği (HASıAD) ile ışkur’un ortaklaşa gerçekleştirdiği “ıstihdama Giden Yol” Avrupa Birliği Projesi Sertifika töreni Anomen Hotel’de yapıldı.
 
 
 
Sertifika Tören’inde açılış konuşmasını yapan HASıAD Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz; “Hatay Sanayici ve ış Adamları Derneği Hatay’da, Avrupa Birliği’nden hibe projesi kazanan ilk Sivil Toplum Kuruluşu olduklarını ve bu misyonu devam ettirdiklerini belirtti.
 
 
 
Yaşadıkları toplumun kanaat liderleri olarak ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerin önünü açan, yol gösteren ve örnek teşkil eden olma vazifelerini ellerinden geldiğince yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirten Nalçabasmaz; “ bu çerçevede iş çevrelerinin gelişmelerini, ihtiyaçlarını tespit ederek, Antakya ve Türkiye için çok önemli Mobilya sektörünü ele aldık. Mobilya sektörünün önemli temel sorunu olarak gördüğümüz, işgücünün eğitimi konusunda proje hazırladık ve A.B. fonlarından 284.000 Avro’luk hibe kazandık” dedi.
 
 
 
Nalçabasmaz, Mobilya sektörü seçiminde haklı çıktıklarını ifade ederek, 2011 yılının ilk yarısında Mobilya sektörünün %30 a yakın büyümeyle Türkiye’nin tüm sektörler arasında en hızlı büyüyen sektörü olduğunu ve bu büyümenin sektörün işgücü ihtiyacını tavan yaptırmış durumda olduğunu söyledi.
 
 
 
 
100 kişi olarak başladıkları eğitimi, 92 kursiyerin başarıyla tamamladığını ifade eden Nalçabasmaz;  “Geçtiğimiz günlerde küçük sanayi sitesinde kursiyerlerin esnafla tanışmasını sağladık orada birçok tereddüdün sona erdiği gibi mobilya işverenlerinin de ilgisine ve övgüsüne mazhar olduk. En önemlisi eğitim tamamlandığı anda kursiyerlerimizin 3’te 1’inin işe başlamış olması bizlere doğru iş yapmış olmanın huzurunu yaşatmıştır.
 
 
 
önümüzdeki günlerde yine mobilya sektörümüz için önemli iki proje daha başlayacağını biliyoruz. Biri‘’mobilya ortak kullanım atölyesi’’ diğeri de “mobilya ihtisas küçük sanayi sitesi” bu gelişmelerin oluşturduğu ivme Antakya’da mobilya sektörünün ölçek değiştirmesine ve dış pazarlara daha fazla dönülmesi sonucunu doğuracaktır.  Nihayetinde HASıAD olarak küçük bir çakmak yaktık umuyoruz ki bu ateş kocaman bir enerji yumağına dönüşerek şehrimiz insanlarına, dolayısıyla ülkemize faydalar üretecektir.”dedi.
 
 
 
Vali Yardımcısı Orhan Mardinli ise; üretken ıstihdamın artırılmasının kalkınmamızın hızlandırılması, gelir dağılımının dengeli dağılımı ve Avrupa birliğiyle uyum politikası açsından da gerekli olduğunu söyledi.
 
 
 
Sermaye birikiminin yetersizliği ve yatırımların yeterli düzeyde artırılmamasına değinen Mardinli, işgücündeki nitelik yetersizliğin; mesleki eğitim, işgücü piyasası ve ihtiyaçlar arasındaki uyumsuzluk, teknolojik gelişmeler, kapasite kullanımından sektörel yetersizlik gibi çok sayıda istihdam kaynaklı sorunları ortaya çıkardığını, kişilerin işsiz kalmasının da ekonomide üretim kayıplarına sosyal huzursuzluklara ve çalkantılara neden olduğunu söyledi. Değişime uyum yeteneğinin ve istihdam edilebilirliğin arttırılmasının, Avrupa Birliği ıstihdam Stratejisinin dört temel bireyinden ikisini oluşturmakta olduğunu ifade eden Mardinli; “ ınsan kaynaklarına yatırım; iş gücünün temel ve mesleki eğitiminin yükseltilmesi, büyüme ve iyi işlerin yaratılmasında en önemli etken olmuştur.
 
 
 
 Eğitim ve mesleki eğitime yapılan yatırım en iyi yatırım olarak kabul edilmektedir. ılimiz açısından önemli sektörlerden biri olan mobilyacılık konusundaki bu eğitim, dezavantajlı gruplar arasında olan gençlerimiz için bir umut, işverenlerimiz içinde ihtiyaç duyulan kalifiye elemanların temin edilmesi bakımından bir fırsattır. ıstihdam sorunun altında yatan en önemli sebeplerden birisi de mesleksizliktir.” Dedi
 
 
 
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş; “Antakya son yıllarda kendine yakışan atılımları birlik ve beraberlik içersinde yapmakta bizi de yönetici olarak mutlu etmektedir.” Dedi Toplum olarak, sivil toplum örgütleri olarak, devlet ve millet olarak geleceğe, gençlere yatırım yapmayı kendilerine borç bildiklerini kaydeden Savaş; “Gelecek nesillere bırakacağımız şehri ve gelecek nesillerimizin de çocuklarına bırakacakları şehri nasıl düzeltiriz çabasını hep birlikte kendimize dert ediniyoruz. Artık sivil toplum örgütleri odalarımız kendi aralarında dayanışma gösterip büyük projelere imza atabiliyorlar.
 
 
 
Sadece HASıAD değil diğer sivil toplum örgütleri de gençlerimiz için üretiyor, bizlerde onlara destek olmaya çalışıyoruz. Valilik, ışkur Müdürlüğü, üniversite de hep birlikte aynı amaçla birlik beraberliği pekiştirip geleceğimizi çocuklarımızın geleceğini oluşturmaya çalışıyoruz. ılk zamanlarda insanlar patinaj yapar bu her toplumda olur her şehirde de olur ama biz artık son patinajından çıktık yol almaya başladık. şimdi biz 2-3 vitesle gidiyoruz birkaç yıl sonra 6 vitesi olacaktır. Umutluyum çünkü biz yarınlarımıza gençlerimize çocuklarımıza yatırım yapma peşindeyiz. Dedi
 
 
 
Kursiyerler Sabiha Selda Aşık ve Uğur Savulkaç’ın duygu ve düşüncelerini belirttikleri konuşmalarının ardından, Hatay Erol Bilecik Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Sabri Taze Aslana, Hatay ışkur ıl Müdürü Ahmet Bulanık’a ve Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yapar’a katkılarından dolayı plaket takdim edilerek, Kurs sonunda sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere sertifikaları verildi.
 
 
 
 
Törene Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Oda Başkanları, Bazı Kurum Müdürleri, ış adamları ve kursiyerler katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz