Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

ıstihbaratı Kim Verdi?…

22 Şubat 2012 Çarşamba, 08:34
ıstihbaratı Kim Verdi?…

TBMM ınsan Haklarını ınceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Uludere Alt Komisyonu üyeleri heron görüntülerini izledi. Görüntüleri izleyen heyette bulunan CHP Hatay Milletvekili Av.Refik Eryılmaz, Uludere, MıT olayıyla, ABD ve Suriye arasındaki bağın araştırılmasını istedi. Görüntülerde köylüler, katırlar, malların katırlara yüklenmesi, yolculuk, bombalama ve sonrası net olarak görülürken bombaların Türk Hava Kuvvetleri’nin uçaklarından mı yoksa Amerikalıların Predatorlarından mı yapıldığı görünmüyor.
 
 
 
 
Görüntüleri izleyen komisyon üyesi CHP’li Refik Eryılmaz da bombalamayı gerçekleştiren uçakların görüntülerde yer almadığını doğruladı. Eryılmaz, “görüntülerde bombalamayı gerçekleştirenin uçak mı yoksa başka bir hava aracı mı olduğu belli olmuyor. Uçak sesi de duyulmuyor. Onun dışında her şey çok net. Vurulan kişilerin mal taşıyan köylüler olduğu çok açık bir şekilde belli. üstelik de bu 3 saatten fazla süren bir olay. Bu sürede bu kişiler hakkında yerel birimlerden çok net istihbarat sağlanabilir.
 
 
 
 
O nedenle Uludere’deki saldırının TSK inisiyatifiyle yapıldığını düşünmüyorum” dedi. ıstihbarat kimden? Olayla ilgili yapılan tartışmalarda en çok sorulan sorulardan birinin “istihbarat kimden geldi?” olmasına rağmen, istihbaratı verenin sır gibi saklandığını kaydeden Eryılmaz, “Görüntüler bu kadar netken saldırıyı izah etmek mümkün değil.
 
 
 
 
 
 O nedenle istihbaratı kimin verdiği kritik önem kazanıyor. Onca tepki ve eleştiriye rağmen istihbaratı kimin verdiğinin gizlenmesi kafaları iyice karıştırıyor. Bölgede istihbarata hakim olan güç ABD ve ısrail. Bunu herkes biliyor. Bu güçlerin Uludere olayındaki rolüne kesinlikle açıklık getirilmeli” diye konuştu. F tipi örgütün rolü Uludere olayını takip eden gelişmelerin de dikkat çekici olduğunu ifade eden Refik Eryılmaz şunları söyledi: “Uludere olayından sonra garip gelişmeler oldu. MıT Müsteşarı ifadeye çağrıldı. Türkiye’ye sığınan muhalif Suriyeli albayın Suriye’ye verildiği ortaya çıktı. Bu olayla ilgili ilginç gelişmeler yaşandı.
 
 
 
 
 
 Albayı teslim ettiği öne sürülen MıT’çiler tutuklanırken MıT Müsteşarı’nın da aynı tarihlerde Hatay’da olduğu öne sürüldü. F tipi örgütle Erdoğan arasında nedeni tam ortaya çıkmayan çatışma alevlendi. Bütün bu gelişmelerin Uludere olayı ile ilgisi, bağlantısı var mı bilemiyoruz. Ama bağlantılı olduğuna dair ciddi iddialar var. Bu nedenle Uludere olayı ile MıT Müsteşarı’nın ifadeye çağrılması, Suriye’deki gelişmeler arasında bağ olup olmadığı, ABD’nin bütün bu işlerdeki rolü araştırılmalıdır.
 
 
 
 
F tipi örgütün ABD ve ısrail’le arasının çok iyi olduğu biliniyor. F tipi örgüt neden MıT’e bu kadar yükleniyor? F tipi örgütün bu gelişmelerin neresinde olduğu belirlenmelidir. Uludere olayının Suriye operasyonuna karşı ordudaki direnci kırmak amacıyla kullanıldığı iddiası incelenmelidir. Uludere’deki 35 kişi birtakım güçlerin çatışmasında feda mı edilmiştir? Bu aydınlanmalıdır. Bütün bunlar için Uludere’de istihbaratı veren gücün açığa çıkması gerekiyor. ıstihbaratı veren açığa çıkarsa arkası çorap söküğü gibi gelir.”Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz