İstanbul’da Hatay günleri…

09 Nisan 2015 Perşembe, 10:30

Hatay Valiliği ile İstanbul Hatay-Der’in ortaklaşa düzenlediği “İstanbul’da Hatay Günleri”  görkemli bir açılışla start aldı.

İstanbul Feshane’de dün sabah gerçekleştirilen İstanbul’da Hatay Günleri etkinliğine Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Altınözü Belediye Başkanı Rifat Sarı, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay-Der Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, Sivil Toplum Kuruluşları ve İstanbul’da yaşayan Hataylılar olmak üzere İstanbullu vatandaşlar katılım gösterdi.

İstanbul Feshane’de gerçekleştirilen ve 5 gün sürecek olan İstanbul’da Hatay Günleri etkinliğinde Hatay’ın meşhur yemekleri, el sanatları, yöresel ürünlerinin yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri de stant kurarak kendi ilçelerini ve Hatay’ın tanıtımını gerçekleştirdiler.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş İstanbul’da Hatay Günleri nedeniyle stant kuran esnaf ve vatandaşlarla birlikte İlçe Belediyeleri adına kurulan stantları da ziyaret etti.

Etkinliklere katılmak üzere İstanbul’a giden Hatay Valisi Ercan Topaca, yaptığı konuşmasında şunlara değindi:

“Biz buraya aslında Habib-i Neccar Hazretlerini kendisini katledenlere gösterdiği merhameti, onlara ettiği duadaki samimiyeti getirdik. Habib-i Neccar Hazretleri ile Ebayübel Ensari hazretlerinin figürlerini buluşturmaya geldik. Birlik ve beraberliği getirdik. Hatay’da ki en zor şartlarda dahi birbirini sevme, birbirini anlama kültürünü İstanbullularla tanıştırmaya geldik.

Hatay’da bunun altyapısı çoktur. İnsanlığın bugünkü ihtiyaç duyduğu o sevgi ve hoşgörü iklimi o günlerde yaşanmış, bugün etrafında yangın olmasına rağmen Hatay güvenli bir şehirdir. Hatay’da bütün dinlere mensup insanlar huzur ve barış içerisinde yaşamaktadır ve yaşamaya da devam edecektir. Buna gerçekten insanlığın ihtiyacı vardır. İnşallah insanlık dünyada bu kültür ve anlayışı benimser.

Bugün yaşanan o zalimce savaşlar, birbirini yok etme anlayışı inşallah kısa sürede kalkar. İnşallah bizlerde Hatay’ın barışına, hoşgörüsüne, sevgisine ve muhabbetine katkı sunmaya birlikte devam edeceğiz.”

Vali TOPACA, İstanbul Feshane’de gerçekleştirilen etkinlikteki konuşmasının son bölümünde de; işadamları ve yatırımcıları Hatay’da birlikte olmaya davet etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz