Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

ısrail’i Korkutan Satış…

20 Nisan 2009 Pazartesi, 13:40
ısrail’i Korkutan Satış…

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Rod adası merkezli savunma ve uçak üretim firması Textron’un Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir grup yatırımcıya satılabileceği bildirildi.
 
 
Kuveyt’te yayınlanan El Vatan gazetesindeki habere göre, Bell helikopterleri ve Cessna özel jetlerini de üreten Textron’un satılması halinde şirkete ait birçok hassas savunma kolu da yabancıların kontrolüne geçmiş olacak.
 
 
Uzmanlar, satışın askeri bilgileri de içermesinden dolayı ABD Hükümeti’nden onay almasının mümkün olmayacağını ifade ediyor. Nakit sıkıntısı çeken Textron’un savunma holdinglerini satıp Cessna dahil sivil iş ünitelerini devam ettirmesi bekleniyor.
 
 
Bu arada, BAE’li yatırımcı grubun hisse başına 21 dolar teklif ettiği öğrenildi. Yatırımcı haberinin duyulmasının ardından Textron’un 10 doların altındaki hissesi yüzde 53 değer kazanarak 13.92 dolara ulaştı.
 
 
 
ıSRAıL ENDışELı
 
 
Bu arada Jerusalem Post gazetesinde çıkan bir habere göre ısrailli yetkililer olası bir satıştan endişe duyuyor. ısrail savunma sanayi, Bell helikopterleri tarafından üretilen Kobra taarruz helikopterleri nedeniyle Textron firmasıyla güçlü bir bağa sahip. Savunma uzmanları, Textron’un BAE’li yatırımcılara satılması durumunda birçok gizli bilginin el değiştireceğini ve ısrail savunma sanayinin zor durumda kalacağını ifade ediyor.
 
 
Habere göre ısrail Savunma Kuvvetleri 2004’te Textron tarafından üretilen Dingo 2 zırhlı araçlardan satın almış, geçen yıl da Textron ile insansız hava araçları sisteminin pazarlanması için 1 milyar dolarlık anlaşma imzalanmıştı. ısrail’in birçok Arap ülkesiyle diplomatik ilişkileri bulunmuyor.
 
 
CıHAN

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz