Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

ıslam’da alevilik-sünnilik yoktur…

25 Ekim 2013 Cuma, 12:07
ıslam’da alevilik-sünnilik yoktur…

Büyük Birlik Partisi Hatay ıl Başkanı Nevin Zeytineli; doğru ıslam tarihinde Alevilik Sünnilik diye bir şey olmadığını vurguladı.

 

Yaptığı açıklamasında, Ortadoğu’yu ve ıslam dünyasını kan gölüne çevirecek mezhepsel kışkırtmalara dikkat çeken Büyük Birlik Partisi Hatay ıl Başkanı Nevin Zeytineli, ‘Ortadoğu’yu, akabinde tüm ıslam dünyasını kan gölüne çevirecek mezhep savaşlarına dur diyebilmek için doğru ıslam tarihini hepimizin bilmesi gerekiyor’ çağrısında bulundu.

 

Tarihte yaşanan Alevilik Sünnilik olayına vurgu yapan Büyük Birlik Partisi Hatay ıl Başkanı Nevin Zeytineli, görüşlerini şöyle dile getirdi:

 

‘Doğru ıslam tarihinde Alevilik-Sünnilik diye bir şey yoktur. Hak ve Batıl vardır. ıslamiyet’in başlangıcından günümüze kadar süre gelen iki ana damar vardır. Biri Peygamber efendimize karşı en çok savaşmış ve onu bizzat öldürmeye kalkışmış Ebu Sûfyan’ın soyundan veya anlayışından süre gelen batıl damar, diğeri de Peygamber efendimizin soyundan veya anlayışından süre gelen hak yoldur.

 

Ebu Sûfyan, Peygamber efendimize karşı yaptığı sayısız savaşlardan birinde nihayet mağlup olduğunda, ölüm korkusundan Müslüman olmuştur.

 

Sünnilerin en kalabalık mezhebi Hanefi mezhebinin kurucusu ımam-ı Azam Ebu Hanife, Ehlibeyt’in altıncı imamı imam Caferi Sadık’ın talebesidir.

 

Ebu Hanife, Peygamber efendimizin öz torunları olan Caferi Sadık ve Zeynel Abidin ile hak yolunda birlikte mücadele etmiş, Ebu Sûfyan’ın anlayışının devamı olan Abbasilerin, aynı halifesi tarafından öldürülmüştür’.

 

AYRIşTIRMA VE KAMPLAşTIRMA YAPMAK ıSTEYEN GüçLERE DUR DEMELıYıZ

 

Büyük Birlik Partisi Hatay ıl Başkanı Nevin Zeytineli, ayrıştırma ve kamplaştırma yapmak isteyen güçlere dur çağrısında bulunarak açıklamasının son bölümünde şu görüşlere yer verdi:

 

‘Bu bilgiler doğrultusunda Alevi ve Sünni diye ayrıştırmaya kamplaştırmaya çalışan güçlere karşı şunu diyebiliriz; bizim yolumuz hak yolu, bizim yolumuz imamı azam Ebu Hanife’nin, Peygamber evladı Zeynel Abidin’in, Caferi Sadık’ın yolu yani sahte Müslümanlarla gerçek Müslümanları ayırt etme yoludur.

 

Ortadoğu’yu mezhep savaşına kan gölüne çekmek isteyenler maalesef Arap-ıslam dünyasının yöneticilerini de yanlarına almışlardır. Bunu söylerken Arap-ıslam halkını gerçek inanan Müslümanları tenzih ediyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle bizi Alevi-Sünni diye bölmeye çalışan güçlere karşı, doğru ıslam tarihini bilmeliyiz, halkımıza da bu gerçekleri anlatmalıyız ve inancımız gereği de bu boynumuzun borcudur. Ayrıca Müslümanların mezhep ayrılığından dolayı silahlı-silahsız, kadın-çocuk demeden birbirlerini öldürmelerine engel olmak, önce imanımızı sonra insanlığı kurtarmak ümidiyle bu gerçekleri bir kez daha hatırlatmak istedim. ALLAH yardımcımız olsun’.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz