Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

ıskenderun’da Papaz öldürüldü…

03 Haziran 2010 Perşembe, 19:08
ıskenderun’da Papaz öldürüldü…

Hatay’ın ıskenderun ılçesi’nde görev yapan Anadolu Episkoposluğu ve Havarisel Vekilli Luigi Padovese, bugün evinde uğradığı bıçaklı saldırıda öldü.

Luigi Padovese’in, Murat adındaki şoförünün bıçaklı saldırısına uğradığı ve ağır yaralı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

Kültür ve Turzim Bakanı Ertuğrul Günay, Hatay’ın ıskenderun ilçesinde görev yapan Anadolu Epistoposu Luigi Padovese’nin öldürülmesini şaşkınlık ve üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

Bakan Etuğrul Günay, yaptığı yazılı açıklamada, Anadolu Epistoposu Luigi Padovese’nin öldürülmesini şaşkınlık ve üzüntüyle öğrendiğini ifade etti. Günay; “Yakın ve ortak çalışmalarda bulunduğumuz Luigi Padovese, farklı din ve kültürlerin beşiği Hatay’ da yaptığı hizmetlerle hoşgörü kültürüne önemli katkılarda bulunmuştur. çok saygıdeğer ve çalışkan bir din adamı olan Padovese’ye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.” dedi.

*********

Hatay Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Papalık Anadolu Temsilcisi Piskopos Luigi Padovese’nin ölümünden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, ”Bölge, Türkiye ve dünyanın barışı için birlikte projeler ürettiğimiz meslektaşımın ölümünden çok etkilendim” şeklinde konuştu. Sinanoğlu, açıklamasında, Padovese ile uzun yıllara dayanan bir dostluklarının bulunduğunu, din adamlarına yapılan saldırıların affedilemeyeceğini ifade etti.

Padovese’nin sakin bir yapısı bulunduğuna dikkat çeken Müftü Sinanoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

”Padovese’nin ölümüne çok üzüldüm. Bölge, Türkiye ve dünyanın barışı için birlikte projeler ürettiğimiz meslektaşımın ölümünden çok etkilendim. Bu gibi istenmeyen olaylar ülkemizin imajına zarar veriyor. Padovese’nin ölümüne neden olan kişinin psikolojik tedavi gördüğünü öğrendim. Zaten aklı başında birisi bunu asla yapmaz. Cenazede mutlaka bulunarak meslektaşım adına dualar edeceğim”

Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Padovese’nin ölümüne inanamadıklarını belirterek, ”şoktayız. çok üzüntülüyüz. Konuşacak, söyleyecek bir söz bulamıyoruz. Din adamları insanları iyiye doğruya yöneltir. Padovese bunu hak etmedi” dedi.

Antakya Yahudi Cemaati Vakfı Başkanı şaul Cenudioğlu, Padovese ile birçok toplantılarda bir araya geldiklerini, ölümünden çok etkilendiğini ifade etti.

Cenudioğlu, Hatay’ın 3 semavi dini bünyesinde barındırdığını, ezan, çan ve hazanın aynı anda duyulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”Din adamlarını hunharca öldürenleri anlamakta zorlanıyorum. Bu olayın Hatay’da yaşanmasına da ayrıca üzülüyorum. çünkü Hatay her yönüyle dünyaya örnek gösterilen bir kent. Burada ibadetimizi, ticaretimizi rahat yapıyoruz. Herkes birbirinin dinine saygılı. Dileğimiz bu gibi olayların bir daha yaşanmamasıdır.” 

***********

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Katatolik kilisesinde 5 yıldır papaz olarak görev yapan Prof. Dr. Luigino Padovese’nin bıçaklanarak öldürüldüğünü açıkladı.

Vali Lekesiz, ıskenderun Kaymakamlığı’ nda yaptığı açıklamada, “Karaağaç beldesi Sultanköy sitesi içerisinde bulunan ikametinde bıçaklanarak öldürülmüştür. Cinayeti işlediği değerlendirilen Mardin ile ömerli ilçesi Tavuklu köyü nüfusuna kayıtlı Murat Altun suç aleti bıçağı ile birlikte yakalanmıştır.” dedi.

Vali Lekesiz, zanlının psikolojik problemleri olduğunu belirterek, şu bilgileri aktardı: “28.05.2010 tarihinde ıskenderun Devlet Hastanesi’ nde psikiyatri bölümünde tedavi gördüğü, dört buçuk yıldır maktülün yanında şoför ve koruma görevlisi olarak görev yaptığı, babası Ferhat Altun’ un da yaklaşık 20 yıldır ıskenderun Katolik Kilisesi’ nde görevli olarak çalışıp, 2006 yılında emekli olduğu bir erkek kardeşi ve eniştesinin halen aynı kilisede görevli olduğu bilgisi edinilmiştir. Olay adli mercilere intikal etmiş olup, tahkikat devam etmektedir.” 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz